Cykl “W Starym Kinie” – Kwiecień 2018

Dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zapraszamy na cykl niezwykłych spotkań filmowych “W starym kinie“, w czasie których będzie można zobaczyć perły przedwojennego kina polskiego poprzedzone prelekcją filmoznawców i fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Cykl W Starym Kinie ma na celu przypomnienie klasyki kina. Spotkania filmowe są znakomitą okazją do zapoznania się z dawnym kinem polskim.

Podczas cotygodniowych spotkań (każdy wtorek) odbywa się prelekcja dotycząca filmu, następnie pokaz filmu oraz dla zainteresowanych dyskusja przy filiżance herbaty.

 

W tym miesiącu zapraszamy na projekcję filmów:

10 kwietnia, wtorek, 19:00
Fredek uszczęśliwia świat (1936), reż. Zbigniew Ziembiński

Fredek, młody inżynier i wynalazca, konstruuje telefon z wizjerem, urządzenie, które pozwala na zobaczenie osoby, z którą się rozmawia.

 

17 kwietnia, wtorek, 19:00
Księżna Łowicka
(1932), reż. Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki

Pierwszy polski film kostiumowy. Joanna Gruzińska jest zmuszona do małżeństwa z Wielkim Księciem Konstantym Pawłowiczem, podczas gdy jej prawdziwą miłością jest Walerian Łukasiński, konspirator.

 

 

24 kwietnia, wtorek, 19:00
Ludzie bez jutra (1919), reż. Aleksander Hertz

Jeden z wczesnych polskich filmów niemych. Do nie dawna uważany za zaginiony, po prawie100 latach od nakręcenia odnaleziony w niemieckim Bundesarchiv, ponownie wraca do polskich kin. Film inspirowany jest historią nieszczęśliwego
romansu warszawskiej aktorki Marii Wisno wskiej i rosyjskiego oficera Bartniewa.Prezes teatrów miejskich w Warszawie do
nowej premiery angażuje Lolę Wirską, piękną i zdolną artystkę, słynącą z wielkich romansów.Helena Horska – dotychczasowa gwiazda,
nie zgadza się na rolę drugoplanową i przestrzega swoich kolegów przed intrygami młodej aktorki. Mężczyźni traktują dobre rady jako przejaw zazdrości, co okaże się dla nich zgubne.

 

Zapraszamy do zapisów w wydarzeniu na profilu Facebook KFK:

https://www.facebook.com/events/932136290277523/

Wstęp wolny.