Scena Monodramu KFK: Colas Breugnon / Stanisław Górka – Kwiecień

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na kolejny spektakl z cyklu Scena Monodramu KFK!

Stanisław Górka w roli Colasa Breugnona, tytułowego bohatera powieści Romaina Rollanda.

reżyseria: Tadeusz Wiśniewski
scenografia: Iza Toroniewicz
muzyka: Georges Brassens
aranżacja i kier. muzyczne: Jerzy Derfel
przygotowanie wokalne: Renata Kuczyńska
varia: Piotr Siła

Bilety: biletyna.pl
stacjonarnie w KFK
Evenea: https://scenamonodramukfkkwiecien.evenea.pl/
___

Utwór Rollanda (laureata Nagrody Nobla 1915) jest historią starego stolarza, który zamyka istotny rozdział swojego życia, pełnego zabawy, beztroski, błaznowania, ale i niespełnień, rozczarowań. Jego wspaniała pogoda ducha daje wyraz temu, że wszystko jest sprawą interpretacji zdarzeń, ludzi, rzeczy. Sposobem Colasa na życie jest dobroduszność, kpina, lekceważenie – trochę w nim błazna, nieco filozofa.Dzięki kobitkom i napitkom, umiejętności filozofowania i gawędzenia, przezwycięża wszelkie kryzysy.

___

Prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
Od 1985 roku jest też nauczycielem akademickim w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie autorską metodą uczy studentów emisji głosu (impostacji).
Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu “Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego.
W 1992 roku z inicjatywy Stanisława Górki, Wojciecha Machnickiego i Zbigniewa Rymarza powstało Towarzystwo Teatralne “Pod Górkę” – teatr specjalizujący się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z dwudziestoma premierowymi spektaklami aktorzy Teatru “Pod Górkę” zjeździli cały niemal świat, grając ponad dwa tysiące spektakli.
Ulubione role Stanisława Górki to Colas w spektaklu “Colas Breugnon” Romain Rollanda, Tońcio w “Tym drogim Lwowie”, Podróżny w “Powrocie starszych panów” oraz Poeta w monodramie opartym na tekstach Mariana Hemara “Wieczny Tułacz”.
Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 – Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.