IX Krakowskie Miniatury Teatralne (1.07 – 6.07)

Krakowskie Forum Kultury oczaruje magią teatru podczas IX Krakowskich Miniatur Teatralnych. Wydarzenie wyjątkowe i w tym roku przełomowe – po raz pierwszy spotkamy się w Operze Krakowskiej i Centrum Kongresowym ICE. Gościć będziemy jako pierwsi w Polsce Teatr 6. Piętro ze znakomitym spektaklem „Niezwyciężony” a nawet cofniemy się do przełomu lat 60 i 70 by przeżyć niepowtarzalny koncert nieformalnej Grupy Rat Pack (Frank Sinatra, Sammy Davis Junior i Dean Martin).

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem IX Krakowskich Miniatur Teatralnych.

[REPERTUAR]

1.07, godz.: 19:00
Kino Kijów Centrum,
al. Zygmunta Krasińskiego 34

Yasmina Reza
Bóg Mordu

Reżyseria: Lesław Żurek
Przekład: Barbara Grzegorzewska

Obsada:
Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Katarzyna Misiewicz – Żurek, Piotr Ligienza

(fot. Łukasz Król)

Bóg mordu to niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej
z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się
w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy Bóg mordu uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną
w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.
Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi Rzeź Romana Polańskiego.
Do współpracy przy warszawskiej realizacji spektaklu zaprosiliśmy gwiazdorską obsadę Katarzynę Maciąg i Lesława Żurka, oraz Katarzynę Misiewicz-Żurek i Piotra Ligienzę.

Nagrody i wyróżnienia:
W rankingu wydarzeń teatralnych 2016 roku Gazety Świętojańskiej w kategorii „Najlepszy spektakl komediowy” zwyciężył „Bóg mordu” w reżyserii Lesława Żurka

 

Bilety: 80zł
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min

[KUP BILET]

 

2.07, godz.: 19:00
Opera Krakowska,
ul. Lubicz 48

Torben Betts
Niezwyciężony

Spektakl Teatru 6. piętro w Warszawie

Reżyseria: Eugeniusz Korin
Scenografia – Marcin Pietuch
Kostiumy – Dorota Williams
Tłumaczenie tekstu – Małgorzata Semil
Projekcje – Marcin Kot Bastkowski
Konsultacja muzyczna – Tomasz Szymuś
Konsultacja ruchu scenicznego – Anna Głogowska

Obsada:
Emily – Agnieszka Grochowska
Oliver – Bartłomiej Topa
Dawn – Aleksandra Popławska
Alan – Szymon Bobrowski

(fot. Jarosław Niemczak)

Wszystko w tej sztuce zaczynając od tytułu, jest przewrotne, śmieszne i smutne zarazem.

Komiczne niezauważalnie przeistacza się w Tragiczne, a jedno i drugie łączy się w przejmująco prawdziwym obrazie zagubienia współczesnego nam świata… Już sam tytułowy Niezwyciężony po bliższym poznaniu okazuje się być nazwą dwóch mało do siebie podobnych „zjawisk” – legendarnego brytyjskiego lotniskowca, walczącego w wielu bitwach końca XX wieku i… rudego kota, postrachu sąsiedzkich ptaków i zwierząt domowych.  Jak się okazuje, mają ze sobą dużo wspólnego: nie tylko miłość, którą darzy ich jeden z bohaterów sztuki, ale i dramatycznie absurdalne losy, które wywrą duży wpływ na życie pozostałych bohaterów. Lotniskowiec Jej Królewskiej Mości i kot, który zawdzięcza mu swoja ksywkę, na zawsze zmienią losy bohaterów sztuki.

Historia zacznie się w niewinny sposób: Emily (Agnieszka Grochowska) i Oliver (Bartłomej Topa) – małżeństwo dotychczas zajmujące dość wysokie miejsce na drabinie społecznej, pod wpływem finansowych trudności jest zmuszone do przeprowadzki ze stolicy do biednej dzielnicy prowincjonalnego miasteczka. Chcąc być mili, zapraszają do siebie na wieczorek zapoznawczy Alana (Szymon Bobrowski) i Dawn (Aleksandra Popławska) – małżeństwo z sąsiedztwa, tak zwanych „ludzi z dołów”. A potem, jak w każdej znakomitej sztuce i jak w każdym prawdziwym życiu, spotkanie czterech niebanalnych charakterów uruchamia całą lawinę trudnych do przewidzenia zdarzeń, w których wszyscy ostatecznie przegrywają ze swoimi słabościami… Ale przegrywają z klasą. Przegrywają, żeby nas, widzów, upewnić w istnieniu jednego niezwyciężonego.

Tym prawdziwym Niezwyciężonym jest ludzkie człowieczeństwo, zadziwiająca zdolność do współczucia i czynienia dobra, pomimo wszystko a czasem i wbrew wszystkiemu…

Torben Betts, znakomity angielski autor średniego pokolenia, opisuje w Niezwyciężonym nasze życie nie po to, żeby postawić jeszcze jedną alarmująca diagnozę, lecz żeby upewnić nas, że człowiek zawsze ostatecznie daje radę z absurdalnością wszechświata. A fakt, że świat nam tego absurdu nie szczędzi, jest podstawą opowiadanej przez niego historii.

Spektakl reżyseruje Eugeniusz Korin, artysta teatru, opery i kina, twórca ponad sześćdziesięciu spektakli dramatycznych, komedii i spektakli muzycznych na polskich i międzynarodowych scenach. Po znakomicie przyjętych inscenizacjach klasyki dawnej i współczesnej komedii na scenie Teatru 6.piętro (którego jest współzałożycielem i dyrektorem) jako pierwszy polski reżyser sięga po twórczość Bettsa nazywając go „Czechowem XXI wieku”.

 

Bilety: 90, 100, 110, 120 zł
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 45 min.

[KUP BILET]

 

3.07, godz.: 18:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 22

Aleksandra Wolf
Zacznijmy jeszcze raz

Spektakl Centrum Kultury w Gdyni

Tekst: Aleksandra Wolf
Reżyseria: Tomasz Sapryk
Scenografia: Witold Stefaniak
Kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Asystentka reżysera: Alicja Cembrowska
Autor monologu Karola: Marek Modzelewski
Wizualizacje: Sebastian Mul
Światło i dźwięk: Jarosław Barczewski

Obsada:
Tomasz Sapryk
Aldona Jankowska

(fot. Sebastian Mul / Centrum Kultury w Gdyni)

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech.

Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie. On – pacjent rujnujący związek małżeński. Ona – opanowana, kompetentna i przewidywalna. On – nieopanowany, niekompetentny i nieprzewidywalny. Wszystko jasne. Czyżby? Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele zerwanych masek, zdemaskowanych grzechów i… naprawionych błędów.

Zacznijmy jeszcze raz to nie kolejna kopia amerykańskiego sukcesu z Broadwayu. Ola Wolf z maestrią napisała sztukę o nas… bardzo bliską polskiemu widzowi.

Spektakl otrzymał Nagrodą Publiczności na 11. Katowickim Karnawale Komedii.

 

Bilety: 80zł
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 15 min.

[KUP BILET]

 

4.07, godz.: 19:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 22

Dorota Macieja
Supermenka

Spektakl Teatru Gudejko w Warszawie

Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Kostiumy: Grażyna Gudejko

Obsada:
Jowita Budnik

(fot. Grażyna Gudejko)

W Supermence jak w życiu – dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości.

Opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej
W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki próbującej poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołują salwy śmiechu.
Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykle bogatym repertuarze wokalnym.

 

Bilety: 60zł
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 80 min

[KUP BILET]

 

5.07, godz.: 19:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 22

Grzegorz Walczak
Obłoczni, czyli Sen Chopina

Reżyseria: Grzegorz Walczak, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar

Obsada:
Olgierd Łukaszewicz,
Henryk Talar
Grzegorz Walczak

oraz zespół muzyczny w składzie:

Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały
Ewa Beata Ossowska – fortepian

Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej oraz Julian Fontana (fragmenty).

(fot. Maciej Jarzębiński)

Muzyka Chopina w niezwykłej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej – multiinstrumentalistki znanej i koncertującej niemal na wszystkich kontynentach oraz najwybitniejsi aktorzy polskiego teatru, kina, telewizji i radia – Olgierd Łukaszewicz oraz Henryk Talar – o to wybitna kolaboracja spektaklu Obłoczni.

Utwór początkowo nagrany w styczniu 2012 r. w formie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, podczas swojej premiery w Teatrze Praga zaowocował pochlebnymi recenzjami i niesamowitym sukcesem spektaklu podczas jego dalszej prezentacji.

Historia oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza Don Kichota, autora dzieł z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora. Nowoodkryte listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i wicehrabiny Kornelii de Verny, wraz z niektórymi listami Chopina rzuciły nowe światło na jak się okazuje, niejednoznaczną przyjaźń między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki.

Twórczość Chopina została przedstawiona za pomocą niecodziennego chwytu literackiego – fantasy, w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną oraz w odmiennej niż zwykle perspektywie muzycznej.

Spektakl nie traktuje tematu chopinowskiego w sposób jubileuszowo-akademijny, nie jest też utrzymany w patetycznym tonie – posiada momenty swobodne, a nawet żartobliwe. Z kolei konflikt dramatyczny opiera się na najnowszych zdobyczach wiedzy – nowoodkrytych i niedawno opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listach Chopina i listach Fontany do przyjaciół.
Zapraszamy na przedstawienie, w którym konflikt między kompozytorami staje się pretekstem dla zmagań muzycznych, których każdy uczestnik jest świadkiem.

 

Bilety: 80zł
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 25 min.

[KUP BILET]

 

6.07, godz.: 19:00
Centrum Kongresowe ICE Kraków,
ul. Marii Konopnickiej 17
Sala Audytoryjna S1

Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami

Spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Scenariusz i reżyseria: Konrad Imiela
Tłumaczenia piosenek: Rafał Dziwisz
Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Czwojda
Aranżacje: Zbigniew Czwojda, Marcin Lutrosiński, Adam Skrzypek
Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
Choreografia: Jacek Gębura
Reżyseria światła: Tomasz Filipiak
Projekcje multimedialne: Przemek Chojnacki, Tomasz Dobiszewski
Warsztaty śpiewu jazzowego: Anna Serafińska
Korepetycje wokalne: Magdalena Śniadecka
Asystentka reżysera: Marta Dzwonkowska

Obsada:
Dean Martin: Maciej Maciejewski
Sammy Davis Jr.: Konrad Imiela
Frank Sinatra: Błażek Wójcik
Konferansjer: Marek Kocot (gościnnie)
Sister I, Violetta Villas: Ewa Szlempo
Sister II: Magdalena Wojnarowska
Sister III: Marta Dzwonkowska
Ella Fitzgerald: Emose Uhunmwangho

(fot. Łukasz Giza / Teatr Muzyczny Capitol)

Megaciacha, supercool bad boys, ale towary! – dzisiaj na dżentelmenów w smokingach nikt tak nie woła. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku też pewnie aż tak nie wołano, chociaż dziewczyny na widok Sinatry piszczały ledwie odrobinę powściągliwiej niż na widok Beatlesów.

Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr stanowili trzon Rat Pack, wokół którego krążyło liczne, zmieniające się grono kompanów i maskotek. Zresztą tej nazwy – „banda szczurów” – sami nie używali, woleli mówić o sobie „The Clan” albo „The Summit”. Ochrzcili ich tak dziennikarze i publiczność, w nawiązaniu do wcześniej istniejącej, nowojorskiej paczki Humphreya Bogarta.

Ta trójka rządziła w Las Vegas, to nie ulega wątpliwości: w towarzystwie Marylin Monroe, Shirley MacLaine, Binga Crosby’ego, prezydenta Kennedy’ego – a być może także kilku mafiozów – imprezowali z dużym przytupem i prawdę mówiąc, ich koncerty były tych zabaw dalszym ciągiem.

I to się udało pokazać w Capitolu: aktorzy z piętnastoosobowym Big Bandem pod dyrekcją Zbigniewa Czwojdy, zdobywają widzów dosłownie w chwilę po podniesieniu kurtyny.

Spektakl Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami opowiada o fenomenie trójki artystów amerykańskich będących u szczytu kariery na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

 

Bilety: 70, 80, 90, 100, 110
Do nabycia na www.eventim.plwww.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 5 min.

[KUP BILET]