Koncerty Promenadowe (LIPIEC – SIERPIEŃ)

Na krakowskich Plantach, od strony ul. Westerplatte, na odcinku pomiędzy ul. Świętego Tomasza a Basztową, stoi w wśród drzew piękna zabytkowa Altana. Najczęściej – nic w niej się nie działo. Krakowskie Forum Kultury zadbało jednak o to, by ta Altana zatętniła kulturalnym życiem. I tak będzie przez cały okres tegorocznych wakacji.

Krakowskie Forum Kultury przygotowało miłą niespodziankę dla wszystkich, którzy tegoroczne wakacje spędzać będą w Krakowie. Jest nią cykl weekendowych wydarzeń kulturalnych, które odbywać się będą w Altanie na Plantach.

W ramach cyklu każdy znajdzie coś dla siebie. W piątkowe wieczory zapraszamy na potańcówki prowadzone przez profesjonalnych instruktorów tańca, sobotnie przedpołudnia wypełnione będą koncertami i zabawami dla dzieci, zaś w niedziele Altana rozbrzmiewać będzie dźwiękami muzyki podczas Koncertów Promenadowych.

Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy!

* W przypadku niepogody wydarzenia przeniesione zostaną do siedziby Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 (Mały Rynek).

 

POTAŃCÓWKI W ALTANIE

Każdy piątek, od 29 czerwca do 31 sierpnia

Godz. od 19:00 do 21:30

We wszystkie wakacyjne piątki zapraszamy do wspólnej zabawy.

Potańcówki promują zasadę, że taniec ma łączyć, a nie dzielić. Podczas spotkań, prowadzonych przez instruktorów z wiodących szkół tańca, każdy będzie miał okazję poznać bliżej dany styl i związaną z nim muzykę, nauczyć się kilku podstawowych kroków oraz przede wszystkim włączyć się do wspólnej zabawy. Tańce użytkowe, takie jak discofox, west coast swing lub lindy hop są dostępne dla każdego – niezależnie od wieku, kondycji czy umiejętności.

Skorzystajcie z tej oferty i w piątki tańczcie z nami.

Prowadzenie i koordynacja: Krystyna Pajerska

 

***

 

LIPIEC

 

KONCERTY PROMENADOWE DLA DZIECI

Bergamuty wg Jana Brzechwy – spektakl kabaretowy dla dzieci

30 czerwca, sobota, godz. 11:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz spektaklu Bergamuty wg Jana Brzechwy powstał w oparciu o jedną z jego najpiękniejszych bajek, opowiadającą o czarodziejskich Wyspach Bergamutach, czyli miejscu, gdzie wszystko zdarzyć się może.

Poznamy zatem oryginalnych mieszkańców tych Wysp, m.in. Natkę Szczerbatkę, Józia Brudasa i Stasia Pytalskiego. Dowiemy się też, że żaba chodzi do lekarza, robaczek do restauracji, a jajko jest mądrzejsze od kury.

Bergamuty to spektakl interaktywny i edukacyjny. Oglądające go dzieci pomagają aktorom w poznawaniu bajki i bohaterów.  Uczą się dykcji, próbują wymówić słynne zdanie „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, występują przed widownią jako ryby, żaby i raki, bądź też śpiewają wspólnie piosenkę o Panu Chrzanie, robiąc przy tym paskudne miny towarzyszące tarciu tego „płaczliwego” warzywa. Każdy występ nagradzany jest drobną, słodką nagrodą.

Bergamuty w tej scenicznej wersji bardzo się  podobają, zyskały uznanie widzów i recenzentów, także podczas  pokazów zagranicznych. Spektakl grany był już prawie 1000 razy!

Scenariusz i wykonanie:    Krzysztof Bochenek – aktor Teatru Bagatela, Dorota Korbacz- Bochenek – aktorka Teatru Cracovia

 

Jadą, jadą misie – spotkanie z piosenką dla dzieci

Prowadzenie: Jaga Wrońska

7 lipca, sobota, godz. 11:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaga Wrońska – znana krakowska artystka, nazywana polską Edith Piaf lub Krakowskim Wróbelkiem, zabierze dzieci i nie tylko w niezwykłą muzyczną podróż.

Wyruszymy z Krakowa, pojedziemy w góry, na Śląsk, na Mazury, nad morze. Popłyniemy z prądem Dunajca, odwiedzimy Zakopane, Warszawę, Toruń, a nawet Paryż, by spotkać legendarne postaci: Lajkonika, Bazyliszka, Śpiących Rycerzy, Skarbnika, Neptuna, a także zabawnego paryskiego Kota Rybołówcę.

Będzie to koncert dla tych, którzy lubią podróżować przez świat bajek i dziecięcych wspomnień. Czyli koncert dla wszystkich pokoleń.

 

Baja Jaja – spektakl dla dzieci

14 lipca, sobota, godz. 11:00

Rodzinny duet krakowskich artystów z powodzeniem występuje dla dziecięcej widowni. Spektakl Baja Jaja to ich najnowszy projekt. Umiejętnie i atrakcyjnie bawi, wykorzystując twórczość klasyków polskiej literatury adresowaną do dzieci.

Autor scenariusza, Filip Bochenek (absolwent PWST we Wrocławiu), zgrabnie połączył wiersze Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W scenariuszu dołączyły do nich bardziej współczesne fragmenty twórczości m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Wandy Chotomskiej, Hanny Łochockiej czy Danuty Wawiłow.

Tak powstał spektakl Baja Jaja. Jego bohaterowie, wspólnie z dziećmi – widzami – podążają przez świat szlakiem Gęsiego Jaja, zgadują, gdzie podziało się 10 bałwanków. Towarzyszą też Wróbelkowi Elemelkowi w jego przygodzie z Gorącym Kartoflem, znajdują niespodzianki w kolejnych wagonach Lokomotywy i podziwiają możliwości konsumpcyjne odkurzacza, który zje wszystko.

Scenariusz i reżyseria: Filip Bochenek. Występują: Dorota Korbacz-Bochenek,  aktorka Teatru Cracovia i Krzysztof Bochenek, aktor Teatru Bagatela w Krakowie.

 

W magicznym świecie bajek – piosenki z filmów Walta Disneya

21 lipca, sobota, godz. 11:00

Zapraszamy na niezwykłą muzyczną podróż w świat ulubionych bajek. Ich bohaterowie zejdą z ekranu, by podzielić się najpiękniejszymi i najbardziej znanymi utworami. Zaczniemy od Stumilowego Lasu, który zwiedzimy w towarzystwie Kubusia Puchatka, wpłyniemy na wielkie wody południowego Pacyfiku pod przywództwem legendarnej Vaiany, by przez chwilę zanurkować z Małą Syrenką w niezmierzonych, morskich głębinach. Poznamy Pocahontas, Tarzana, Króla Lwa i Krainę Lodu.

Będzie wspólna zabawa, śpiewanie, ekranizacja fragmentów podczas wykonań wokalnych. Będą kolorowe dymy, padający śnieg, latające bańki, co uczyni to spotkanie w Altanie atrakcyjnym dla dzieci i dla dorosłych.

Występują: Mikołaj Król i Anna Jakiesz-Błasiak

Artyści, którzy wykonają piosenki, są bardzo aktywni na muzycznych scenach. Występowali m.in. w Operze Śląskiej w Bytomiu, Gliwickim Teatrze Muzycznym (Operetka Śląska), Teatrze Muzycznym Castello i Mieście Ogrodów Katowice (Centrum Kultury Katowice). Niejednokrotnie występowali w telewizji (TVP3, Teatr Telewizji Polskiej TVP, TV Zabrze, TV Imperium- Gliwice) i w audycjach radiowych. Mają bogate doświadczenie w zakresie animacji, a także edukacji muzycznej.

 

Pan Śrubka dzieciom – koncert dla dzieci

28 lipca, sobota, godz. 11:00

Będzie to koncert muzycznie atrakcyjny i edukacyjny. Usłyszymy piosenki z musicalu Bajka o jazzie, z operetki W królestwie muzyki oraz z innych spektakli muzycznych przygotowanych z myślą o dzieciach. Wszystkie scenicznie przygotował, zaaranżował, we własnej wersji zinterpretuje i wykona Michał Jurkiewicz.

Artysta ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, jest także absolwentem innych muzycznych szkół. Zdobyta w nich wiedza pozwala mu dziś z powodzeniem pełnić rolę multiinstrumentalisty, kompozytora, aranżera i producenta muzycznego. Był kierownikiem muzycznym wielu festiwali i koncertów, m.in. Festiwalu Marka Grechuty w Krakowie.

Współpracował z wieloma gwiazdami rodzimej sceny, m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Maciejem Maleńczukiem, Andrzejem Sikorowskim, Natalią Kukulską i Anną Marią Jopek. Od 2005 roku koncertuje z zespołem Grzegorza Turnaua, jest także członkiem kwartetu Jacka Królika i grupy Piotra Nalepy.

Nie zapomina o sztuce dla dzieci. Z myślą o nich skomponował spektakle: Bajka o jazzie oraz W królestwie muzyki. Jest pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym grupy muzycznej Śrubki, która ma na swoim 4 płyty z piosenkami dla dzieci. Muzykę z jednej z nich, zatytułowanej Bajki o jazzie usłyszymy podczas występu w Altanie w ramach Koncertów Promenadowych.

Będzie melodyjnie i radośnie. Bo  dla dzieci Michał Jurkiewicz jest Panem Śrubką, który potrafi zainteresować muzyką i przy niej rozbawić. Potrafi także prowadzić własną drezynę kolejową, gdyż prywatnie jest pasjonatem kolejnictwa.

 

KONCERTY PROMENADOWE

Taka piosenka, taka ballada – piosenki Wojciecha Młynarskiego

Koncert Agnieszki Grochowicz z zespołem

1 lipca, niedziela, godz. 15:00

Wojciech Młynarski jeszcze za życia był uznawany za geniusza piosenki. Jego utwory Polska nuci do dziś, a przesłania jego tekstów wciąż pozostają aktualne. Kunszt Młynarskiego słusznie jest doceniany i popularyzowany w niemal wszystkich artystycznych formach.

Jego przebogatym dorobkiem zainteresowała się także Agnieszka Grochowicz.

Uważam ją za jedną z najlepszych wokalistek w Polsce, jest wszechstronnie umuzykalniona, znakomicie interpretuje. Każdy jej występ jest niezapomnianą kreacją artystyczną – mówi o niej wybitny kompozytor, Zygmunt Konieczny z kabaretu Piwnica pod Baranami, z którym artystka blisko współpracuje.

Autorami muzyki do piosenek Młynarskiego w wybranym przez nią repertuarze byli m.in. Jerzy Wasowski, Włodzimierz Korcz, Krzysztof Komeda, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Agnieszka Grochowicz jest dyplomowaną aktorką, ukończyła krakowską PWST. Współpracowała z krakowskim Teatrem Loch Camelot, Teatrem Bagatela oraz Piwnicą pod Baranami. Piosenki autorstwa Agnieszki Grochowicz wykonywali także m.in. Mirosław Czyżykiewicz, Artur Andrus oraz Margaret.

Jest laureatką wielu nagród, w tym Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa.

Program koncertu, który usłyszymy w Altanie na Plantach, powstał na zamówienie Festiwalu Ogrody w Milanówku w 2017 roku.

Wybrane przez siebie piosenki Wojciecha Młynarskiego Agnieszka Grochowicz wykona w towarzystwie znakomitych muzyków. Zagrają z nią Adam Niedzielin (piano), Antoni Dębski (gitara basowa) oraz Damian Niewiński (perkusja).

 

Koncert pieśni Bałkańskich – występ zespołu pieśni i tańca Prasłowianki

8 lipca, niedziela, godz. 15:00

Prasłowianki to wokalno-instrumentalna grupa byłych członków Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”, licząca ponad 20 osób. Orkiestra składa się z profesjonalnych muzyków, wśród których są akordeonista, skrzypek, kontrabasista, gitarzysta i perkusista.

Zespół działa od 2009 roku i ma na swoim koncie wiele koncertów oraz płytę.

Artyści koncertowali m.in. z zespołami Trubadurzy i Vox oraz z Nigelem Kennedym. Występowali w słynnej Muzycznej Owczarni (Szczawnica-Jaworki), w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (z okazji wejścia Chorwacji do UE), a także w Wygiełzowie, Suchej Beskidzkiej, Miechowie i Wiśniowej  (w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem). Prasłowianki podziwiano również na Międzynarodowych  Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, a w grudniu 2017 roku zespół wystąpił w Centrum  Kongresowym ICE podczas Koncertu dla Seniorów.

W repertuarze zespołu znajdują się ludowe pieśni krajów słowiańskich, w szczególności bałkańskich, w tym z Serbii, Macedonii, Dalmacji, Bośni, Chorwacji.

W trakcie koncertu przedstawiane będą oryginalne zdjęcia, ilustrujące klimat wykonywanych pieśni.

Profesjonalizm, entuzjazm oraz spontaniczność  prezentowanego programu sprawiają, iż  występy Prasłowianek nagradzane są zawsze dużymi brawami. Z pewnością tak będzie także po ich scenicznym debiucie w Altanie na Plantach.

 

Fanfare Cosmique – koncert francuskiej grupy Rolland Merguez

15 lipca, niedziela, godz. 15:00

Ten 13-osobowy brass-band z Paryża emanuje sceniczną energią. Ich muzyka – łącząca w sobie wszystko to, co najlepsze w funku, electro i R&B – sprawia artystom radość z grania, a widzów zachęca do zabawy. Bo jak tu się nie radować w zabawie, gdy na scenie cztery uncje zaklętych trąb, dwa funty intrygujących puzonów, kilka ezoterycznych saksofonów, tuplet diabelskich bębnów, szczypta nadnaturalnego basu i kęs niebiańskiego wokalu.

Pozwólcie sobie z nimi na zatracenie i podążajcie za rytmem!

 

Piosenki dla Was – koncert Chóru Hejnał

22 lipca, niedziela, godz. 15:00

Chór Hejnał, działający przy Klubie Kazimierz, świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia. Choć początkowo powstał jako chór wyłącznie męski, rychło dołączyły do niego kobiety i to one dziś liczebnie dominują na scenie. Na repertuar zespołu składają się własne interpretacje klasyków muzyki poważnej (m.in. Moniuszki, Mozarta, Schuberta), jak i rodzimej muzyki popularnej i filmowej. To ich pieczołowicie przygotowywane wersje zyskały szczególną popularność podczas koncertów w Krakowie, kraju i za granicą. Choć Chór Hejnał ma na swoim koncie tylko jedną płytę, nie przeszkodziło mu to w zdobyciu sporej grupy bardzo wiernych wielbicieli, uczestniczących w prawie każdym koncercie. Co warto podkreślić, mimo długiej historii i szacownego wieku chórzystów – ani myślą oni o zaprzestaniu działalności. Wręcz przeciwnie – zarejestrowali własne Stowarzyszenie, szykują repertuar na jesienne, jubileuszowe koncerty, których nikomu nie odmawiają.

Na koncert w Altanie Chór przygotował specjalny repertuar z piosenkami dla Was. Czyli takimi, które znacie i Wam się podobają.

 

Och, Camelot – koncert najpiękniejszych przebojów Teatru Loch Camelot

29 lipca, niedziela, godz. 15:00

Teatr Loch Camelot dołączył do grona kultowych zjawisk artystycznych w historii Krakowa.  Ci, którzy odwiedzają jego siedzibę w uroczych piwnicach zaułku przy ul. św. Tomasza, najczęściej wychodzą zauroczeni tym, co widzieli i usłyszeli. To jedno z tych miejsc w centrum miasta, które naznaczone jest krakowskim genius loci.

Teatr powstał w Krakowie w październiku 1991 roku jako nieformalne artystyczne stowarzyszenie twórców różnych dyscyplin. Są wśród nich kompozytorzy, piosenkarze, aktorzy, literaci, poeci, malarze, naukowcy, kompozytorzy, architekci, dyrygenci. Nie brakuje studentów, którzy to miejsce traktują jako przyjazne ich przyszłym karierom. Tu potrafią ujawnić swoje talenty.

W latach 1991 – 2016 działał Kabaret Loch Camelot. Scena „Teatr Loch Camelot” powstała w 2013 roku i jest kontynuacją tradycji artystycznych miejsca. Prezentuje spektakle muzyczno-kabaretowe, monodramy, recitale i koncerty.  W programie, oprócz ogromnej różnorodności stylów, rodzajów i gatunków (piosenka, liryka, satyra, komizm) można znaleźć także dzieła wielu twórców klasyki polskiej i europejskiej.

Koncert Och, Camelot! to zestaw najpiękniejszych przebojów Teatru Loch Camelot

Wystąpią m.in. Beata Malczewska, Sylwia Chludzińska, Łada Gorpienko, Basia Stępniak-Wilk, Joanna i Marcin Wójtowiczowie, Ewa Świątek, Łukasz Kozub, Kinga Nurkowska. Wszyscy zaprezentują świetne teksty, wspaniałą muzykę i sceniczną różnorodność. A całość poprowadzi muzycznie i reżysersko Ewa Kornecka.

 

***

 

SIERPIEŃ

 

KONCERTY PROMENADOWE DLA DZIECI

Raz, dwa, trzy… śpiewaj i Ty – piosenki i zabawy dla dzieci

4 sierpnia, sobota, godz. 11:00

Zapraszamy na kolejne sobotnie przedpołudnie z atrakcjami dla dzieci. Tym razem bawić nas będzie Iwona Chołuj. Artystka przygotowała zestaw znanych i lubianych dziecięcych przebojów. Usłyszymy utwory z Akademii Pana Kleksa oraz piosenki Majki Jeżowskiej, będą także wspólne tańce, w tym popularne Kaczuszki.

 

Śpiewowice wg Juliana Tuwima – przedstawienie kabaretowe

11 sierpnia, sobota, godz. 11:00

Śpiewowice to bajkowe miasto,  w którym wszyscy potrafią śpiewać. Z piosenką nie rozstają się więc jego mieszkańcy. Słychać ich śpiew na ulicach, w sklepach, w parkach i nad rzeką. Śpiewają  państwo Tralalińscy, Zosia Samosia, Grzesiowie: Kłamczuch i Głuptas, Dwa Michały, Murzynek Bambo oraz wielu podobnych im mieszkańców. Wszystkich poznamy bliżej podczas tego interaktywnego przedstawienia. Murzynek Bambo zaprezentuje się w wersji rapowej, Dwa Michały zaszaleją na parkiecie, a Rzepkę w ogrodzie będą mogli wyrywać  wszyscy uczestnicy przedstawienia.

Scenariusz tego radosnego, kabaretowego  przedstawienia oparto na klasycznych tekstach Juliana Tuwima, dzięki którym, oprócz wspólnej zabawy, spektakl przybrał charakter edukacyjny. Ten atut szczególnie doceniła Polonia w Niemczech, gdzie przedstawienie wystawiano już siedmiokrotnie i zgłaszają się kolejne zainteresowane grupy rodaków. Na pewno zyska sympatię dzieci także w Altanie na Plantach, tym bardziej, że mogą liczyć na nagrody – niespodzianki.

Scenariusz i wykonanie: Dorota Korbacz-Bochenek i Krzysztof Bochenek

 

Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali – spektakl muzyczny

18 sierpnia, sobota, godz. 11:00

Dwie krakowskie aktorki: Marta Saciuk i Iwona Konieczkowska, z muzycznym wsparciem Tadeusza Leśniaka (piano), przygotowały atrakcyjne przedstawienie dla dzieci. Śpiewem i zabawnymi scenkami przypomną najpopularniejsze piosenki, które bawiły naszych dziadków i babcie w ubiegłym stuleciu. Wiele tych utworów przetrwało próbę czasu i popularne są także dzisiaj.

Obie artystki mają spore i różnorodne dokonania sceniczne. Marta  Saciuk jest wprawdzie wszechstronnie wykształconą śpiewaczką (sopran lirico – spinto), niemniej największą przyjemność sprawiają jej udziały w przedstawieniach kabaretowych. Jest gwiazdą Kwartetu Okazjonalnego, z którym wielokrotnie występowała w TVP.

Iwona Konieczkowska jest absolwentką krakowskiej PWST i aktorką Teatru Stu w Krakowie. Jest Laureatką Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Francuskiej w Lubinie. Otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Tym razem będą się mogły zaprezentować dziecięcej widowni. Specjalnie dla niej  duet Saciuk – Konieczkowska nadał dawnym przebojom kabaretową oprawę, kolorową scenografię, własną interpretację, w której nie zabraknie udziału  dzieci – widzów. Artystki będzie wspierał akompaniamentem Tadeusz Leśniak,  muzyk z olbrzymim dorobkiem. Trudno zliczyć ilość gwiazd estrady, z którymi występował.

Wspólnie przygotowali spektakl atrakcyjny scenograficznie, w który aktywnie będą się mogły włączyć dzieci i dorośli. Spodziewać się można dobrej zabawy i powszechnie znanych przebojów.

 

Klasyka na 4 ręce – koncert fortepianowy Anny Boczar i Bartłomieja Kominka

25 sierpnia, sobota, godz. 11:00

(Uwaga: koncert odbędzie się w KFK, ul. Mikołajska 2)

Klasyczne utwory muzyki poważnej mogą spodobać się także dzieciom. Pod warunkiem, że usłyszą je w atrakcyjnej formie. Tak potrafią zrobić Anna Boczar i Bartłomiej Kominek – oboje wszechstronnie wykształceni muzycznie, uhonorowani licznymi, prestiżowymi nagrodami, mający za sobą setki koncertów za granicą.

Indywidualne kariery solowe postanowili uzupełnić o dodatkową formę scenicznej aktywności. W 2011 roku zaczęli grać w duecie. Grając na 4 ręce, odnoszą nie mniej znaczące sukcesy i występują w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Prowadzą też aktywną działalność pedagogiczną, dzięki czemu wiedzą, jak z klasycznymi utworami muzyki poważnej trafić także do najmłodszego grona słuchaczy. Będzie Usłyszymy m.in. utwory Edwarda Griega czy Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Róża dla Kolombiny – spektakl Teatru Vis a Vis

1 września, sobota, godz. 11:00

Kolombina jest kobietą nadzwyczaj wyrachowaną, a Pierrot jest ślepo w niej zakochany. Historię tej miłości poznamy podczas spektaklu, pełnyego tańca, muzyki i błyskotliwych dialogów. Całość przygotował Teatr Vis a Vis w konwencji powstałej we Włoszech commedii dell arte czyli komedii ludowej, w której nie brakuje masek, pantonimy, plastyki i błazeńskich popisów.

Tego typu spektakle nawiązują formą do tradycji teatrów kawiarnianych z początków lat 30. XX wieku, które powstawały w Paryżu, Berlinie, Zurichu i Warszawie. Reprezentowały one tzw. cafe theatre – nurt kultury nieoficjalnej i niekomercyjnej, uchodzącej w tamtych czasach za nowatorską i odmienną. Choć tego typu teatry są wciąż popularne w Europie Zachodniej, w Polsce dziś znajdują się na marginesie. Teatr Vis a Vis uchodzi w tej sytuacji za zjawisko unikatowe.

Scenariusz: Katarzyna Ryrych. Inscenizacja i reżyseria: Bartłomiej Piotrowski. Występują: Pierrot, Kolombina oraz tajemniczy Dottore.

 

KONCERTY PROMENADOWE

Wspomnień czar. Najpiękniejsze rosyjskie ballady i romanse – koncert Alexandra Maceradiego

5 sierpnia, niedziela, godz. 15:00

Pochodzący z Krymu pieśniarz i gitarzysta (płynie w nim także krew ukraińska, polska, grecka) od kilku lat mieszka w Polsce. Pozostała w nim jednak nostalgia za życiem i wspomnieniami z krajów, w których wiódł swoje dotychczasowe życie. Taki jest też jego koncert, a właściwie spektakl artystyczny, opowiadający nam o różnych obliczach ludzkiej duszy, o niegodziwości otaczającego nas świata.

Jego najnowszy program sięga do rosyjskich i ukraińskich ballad, do intelektualnego buntu Okudżawy i Wysockiego. Skupionych słuchaczy Maceradi potrafi wprowadzić w świat zapomnianych często przeżyć, krajobrazów, tęsknoty za wolnością i miłością. Pozwólcie zaprosić się do tej urokliwej i bogatej duchowo krainy, w której wszechobecny jest duch zbuntowanego tułacza – emigranta. Poznamy go w songach, w językach: polskim, rosyjskim i ukraińskim, przy urzekających melodiach gitary.

 

Koncert Kwartetu Altanowego

12 sierpnia, niedziela, godz. 15:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie m.in: utwory A. Piazzoli, P. Czajkowskiego, J. Straussa, G. Bizeta i  J. Brahmsa.

Wystąpią: Dominika Stanisz, Jola Majda, Karolina Piotrowska, Patrycja Sobczyk

 

Ta nasza młodość – występ kabaretu Piwnica Pod Baranami

19 sierpnia, sobota, godz. 15:00

Kabaret Piwnica Pod Baranami to sposób na życie kilkudziesięciu ambitnych artystów, ale także oryginalne miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Współtwórcą kabaretu był Piotr Skrzynecki, którego największą zaletą było to, że spośród wielu aspirujących do karier artystów, potrafił wyłowić tych o największym potencjale, tych oryginalnych. Udawało mu się to nadzwyczaj skutecznie, dzięki czemu polska scena pozyskała talenty Ewy Demarczyk, Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua, Anny Szałapak czy Jacka Wójcickiego, by wymienić tylko garstkę z wielkich.

Każdy występ kabaretu jest wydarzeniem. Bo jak mawiał Piotr Skrzynecki: jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji, przemocy.

Warto zobaczyć, jak żyją na niej „piwniczanie…”. Przekonamy się o tym oglądając wybrane fragmenty z przebogatego dorobku kabaretu.

 

Szczęścia nie szukaj daleko – koncert Iwony Konieczkowskiej i Marty Saciuk

26 sierpnia, niedziela, godz. 15:00

Po wcześniejszej prezentacji dla dzieci duet artystek będzie miał okazję zaprezentować swoje propozycje adresowane dla dorosłych. Podczas tego koncertu usłyszymy kilkanaście powszechnie znanych przebojów, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Nie może być inaczej, skoro wśród autorów i kompozytorów znajdujemy nazwiska m.in. Młynarskiego, Osieckiej, Wasowskiego, Przybory czy Hemara i przeboje, takie jak Powróćmy jak za dawnych lat, czy Sing, Sing.

 

Tango del Amor, czyli noc w Buenos Aires – spektakl Teatru Vis a Vis

2 września, niedziela, godz. 15:00

Słynne argentyńskie tango jest głównym bohaterem tego spektaklu. W formie teatralnej, tanecznej, wokalnej – zapewnimy sobie podróż do nocnego Buenos Aires, do krainy pasji, namiętności. Ten świat intrygującego i często wręcz zakazanego tańca pokażą nam tanqueros – romantyczni bohaterowie z przedmieść i miasteczek Argentyny czy Urugwaju. Poznawać będziemy miejsca, gdzie przenikają się noc i dzień, gdzie tango kipi zmysłowością, gdzie styka się z nostalgicznymi songami Astora Piazzolli. To będzie wyjątkowa noc, podczas której bohaterowie opowiedzą nam o swej miłości, trwającej zaledwie kilka chwil, właśnie tyle, co taniec, wiersz, czy pieśń.

Uatrakcyjni tę noc para tancerzy. Dla Agnieszki Danek tango argentyńskie jest swego rodzaju językiem, dla którego warto porzucić komfortową sferę słów. To taniec, w którym jak w rozmowie, powinno być zaufanie oraz otwartość w wyrażaniu siebie wobec drugiego człowieka. Podobnie myśli jej sceniczny partner Kamil Budziński, dla którego tango tworzy dodatkową przestrzeń do wspólnego przeżywania i interpretowaniu muzyki. A tango argentyńskie, bezkompromisowe, współczesne, pełne scenicznej emocji – idealnie z tymi pragnieniami koresponduje.

Scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Piotrowski. Oprawa plastyczna spektaklu: Barbara Piotrowska. Wystąpią: Agnieszka Pudło (Marija Buenos Aires) Jakub Palacz (Renegat Malevo) oraz Agnieszka Danek i Kamil Budziński (tanqueros – tancerze tanga argentyńskiego).