Majówka Taneczna w STREFIE 30.04 – 5.05

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 

MAJÓWKA TANECZNA W STREFIE / DANCING MAY-JUNKET @ STREFA

30.04-05.05klub Strefa/ Kraków / św. Tomasza 31

rezerwacje:strefakrakow@rozstaje.plJoin Junket at StrefaEtno!!
: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :
 
S t r e f a B L U E S

PONIEDZIAŁEK/ 30.04
 
19:30-21:00/ warsztaty fusion blues / prowadzenie: The Swing Experience
 
 
WTOREK/ 1.05
 
19:30-21:00/ blues tradycyjny / prowadzenie: The Swing Experience
wstęp: 15 zł od osoby za jedne zajęcia / 25 zł od pary za jedne zajęcia / 40 zł od pary za zajęcia w poniedziałek i wtorek
 

Bluesem nazywamy całą rodzinę afroamerykańskich tańców m.in. Slow Drag, Fishtails, Cake Walk, Black Bottom czy Mooche, mocno powiązanych ze sobą nie tylko kulturowo, ale również muzyką , estetyką i charakterem ruchu. Ilość odmian tańca bluesowego stanowi odzwierciedlenie mnogości rodzajów bluesa jako gatunku muzycznego. 
Blues tradycyjny ma bardzo długą historię i jest ściśle związany z muzyką, którą stworzyli Afro-Amerykanie na dalekim południu Stanów Zjednoczonych pod koniec 19. wieku. Wytworzyły się wtedy takie podgatunki jak Delta, Chicago, Piedmont oraz New Orleans Blues. Fusion blues jest bardziej współczesny i powstawał pod wpływem innych styli, takich jak tango, walc, fokstrot, czerpiąc również inspiracje z nowszych gatunków muzycznych. 
Pierwszego dnia warsztaty skupią się na bardziej nowoczesnej odmianie bluesa – fusion. Po warsztatach odbędzie się potańcówka, podczas której każdy będzie mógł w praktyce wykorzystać nową wiedzę. 

21:30 POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ NA ŻYWO 
Koncert: Adam Partyka & Tomek Kruk + JAM SESSION
wstęp: bilety 10 zł (uczestnicy warsztatów) / 15 zł, na jam session wstęp 1 zł
Koncert dwóch artystów, znanych z występów w 90% krakowskich zespołów bluesowych, będzie jednocześnie rozpoczęciem hucznych obchodów ich urodzin, przypadających na 1 i 4 maja. Podczas koncertu zabrzmią głównie stare bluesy, idealne do tanecznych podrygów, przeplatane autorskimi numerami w podobnym klimacie. Po koncercie Jubilaci zapraszają na szalone bluesowe jam session i odpowiedzialną zabawę przy barze.
 
: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :
 
S t r e f a B A L F O L K

ŚRODA/ 2.05
 
12:00-15:30„Wytańcz to z siebie!” – warsztaty Magdaleny Dąbrowskiej
Balfolk to forma zabawy tanecznej do muzyki folkowej; ruch ten został zapoczątkowany we Francji i z czasem rozrósł się, rozwijając się i czerpiąc z tradycji różnych krajów – między innymi Szwecji, Portugalii, Włoch, a także Polski. Różnorodność pląsów jest ogromna – tańczymy w parach, kołach, korowodach i układach, a czasem nawet solo. Przyjdź i znajdź coś dla siebie! Po warsztatach zapraszamy na potańcówkę z muzyką na żywo.
wstęp: 25 zł
 
20:00POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ NA ŻYWO
Koncert: Duo Czuczu i Pustka. Duet wywodzi się z warszawskiego środowiska sesji irlandzkich, na których Pustka uskuteczniał na gitarze reele i jigi, a Czuczu zaczynała swoją przygodę grając na autoharfie. Kiedy w 2017 przerzuciła się na akordeon, sprawa przyjęła zupełnie inny obrót (albo i wiele obrotów). Pustka jak nie gra na gitarze to tańczy, a jak nie tańczy to gra na gitarze. Czuczu, gdy nie gra na akordeonie, pisze o północnokoreańskich testach rakietowych lub podróżuje po Japonii.
wstęp: 15 zł / sesja muzyczno-taneczna: wstęp 1 zł


CZWARTEK/ 3.05
 
12:00-15:30„Słuchaj i tańcz” warsztaty Marty Tomczak i Krzysztofa Rogulskiego
Balfolk to luźna zabawa taneczna do muzyki folkowej; ruch ten został zapoczątkowany we Francji i z czasem rozrósł się, rozwijając się i czerpiąc z tradycji różnych krajów – między innymi Szwecji, Portugalii, Włoch, a także Polski. Różnorodność pląsów jest ogromna – tańczymy w parach, kołach, korowodach i układach, a czasem nawet solo. Przyjdź i znajdź coś dla siebie! Po warsztatach zapraszamy na potańcówkę z muzyką na żywo.
wstęp 25 zł

20:00POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ NA ŻYWO
Koncert: Duo De Schepper- Sanczuk. Duet muzyki folkowej Duo De Schepperd-Sanczuk został założony w 2015 roku przez skrzypaczkę Anouk Sanczuk i gitarzystę Floriana De Scheppera. Oboje wychowali się w domach, w których grało się muzykę od najmłodszych lat. Jako dzieci, często pojawiali się na koncertach i festiwalach muzyki folkowej. To sprawiło, że jako nastolatkowie sami zaczęli grać ten typ muzyki i przyłączyli się do ich pierwszego zespołu folkowego. Teraz, po kilkuletnim koncertowaniu (nie tylko w Europie) ze swoimi występami jazzowymi i folkowymi, zdecydowali się założyć duet skrzypcowo-gitarowy. 
wstęp 35 zł / sesja muzyczno-taneczna: wstęp 1zł


: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :
 
S t r e f a F O R R Ó

PIĄTEK/ 4.05
 
20:30/ warsztaty + potańcówka / Forró dla początkujących – Renata Liszka 
Forró to taniec pochodzący z północno – wschodniej części Brazylii, który ma swoje początki w XIX wieku. Jest tańczony w parach do wolnych i szybkich melodii. W zależności od stylu i rytmu piosenki tancerze mogą go tańczyć bardzo blisko, w tak zwanym „abraço” czyli przytuleniu, ale również w ramie bardziej otwartej dającej możliwości obrotów i różnych figur tanecznych. Forró pojawiło się w Europie około 7 lat temu. Przez ostatnie lata taniec ten stał się tak popularny, że co miesiąc organizowane są festiwale i warsztaty w wielu europejskich miastach. 
Co sprawia, że ludzie zakochują się w tym tańcu? To z pewnością piękna i jedyna w swoim rodzaju muzyka Forró. Tradycyjnie grana na trzech instrumentach: akordeonie, zabumbie i trójkącie. Forró jest tańcem stworzonym po to, żeby ludzie mogli się nim cieszyć na potańcówkach. Ta idea jest podtrzymywana do dzisiaj. Znając podstawowe kroki bardzo szybko można dołączyć do grona tańczących i brać udział w imprezach, na których zawsze panuje przyjazna atmosfera.
Na zajęcia Forró zaprszamy także osoby bez pary!
Bezpośrednio po warsztatach odbędzie się potańcówka.
warsztaty: 15 zł / potańcówka: 1 zł
: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :: : : : : : : : :

StrefaEtno / POLSKIE TAŃCE TRADYCYJNE

SOBOTA/ 5.05
 
18:00-20:00/ oberki dla początkujących – warsztaty taneczne z muzyką na żywo prowadzi Czesław Pióro
Wprowadzenie do oberka, który jest najbardziej charakterystycznym tańcem tradycyjnym w Polsce. To taniec wirowy w parach, w rytmie trójmiarowych, któremu towarzyszą różne ozdobniki, np. przytupy i przyklęki. Integralnym elementem są też rymowane przyśpiewki, tzw. wyrywasy.
Czesław Pióro z Radomia to pasjonat polskich tańców tradycyjnych. Uczeń kajockich wiejskich mistrzów tańca – regionu radomskiego z okolic Przysuchy. Popularyzator muzycznych tradycji swojego regionu. Współzałożyciel Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, z którą organizuje w swoim mieście cykl Zawirowania Radomskie, oraz potańcówki i warsztaty. Sam prowadzi warsztaty taneczne i bywa wodzirejem na zabawach z muzyką tradycyjną.
wstęp: 20 zł 

20:00POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ NA ŻYWO 
Koncert: Pokrzyk. Spotkali się w Krakowie i choć każdy z nich pochodzi z innej bajki, trzymają się razem. Połączyła ich fascynacja tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron. Patronuje in pokrzyk – wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny… Co usłyszycie w tanecznym transie? Melodie z miejsc pochodzenia członków kapeli. Blisko￾odległe opowieści ze wschodniej Słowiańszczyzny; pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów; żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny; przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także… Hmmm… Nie chcą zdradzić wszystkiego. Spróbujcie odgadnąć sami.
wstęp: 15 zł