Poczet Artystów Piwnicznych – Kwiecień: Ach, ten Dymny

POCZET ARTYSTÓW PIWNICZNYCH

19:00 poniedziałek, 16 kwietnia

 

O Wiesławie Dymnym opowie Barbara Nawratowicz

prow. Red. Wacław Krupiński

Wstęp wolny

 

Żył krótko (42 lata), lecz nadzwyczaj treściwie. Do dziś  jego nazwisko jednym tchem wymienia się wśród tych, którzy tworzą legendę Piwnicy pod Baranami. Był plastykiem, prozaikiem, scenarzystą, performerem, aktorem, królem życia, mężem Anny Dymnej i był też….oj, długo jeszcze można wymieniać. Dymny, autor ok. 300 tekstów piosenek znacząco wpłynął na życie kulturalne  kraju w latach 60. I 70. XX w. Jego postać do dziś jest przedmiotem naukowych analiz i tematem często niecenzuralnych anegdot.

Wiele z nich podczas rozmowy z red. Wacławem Krupińskim podczas rozmowy przypomni Barbara Nawratowicz. Jej kompetencja w „temacie Dymnego” wynika z tego, że była aktorką i współzałożycielką piwnicznego Kabaretu. Nie zapomniała o nim podczas późniejszych lat pracy dziennikarskiej i artystycznej na emigracji, gdy w Niemczech i Australii związała się z Radiem Wolna Europa. Tworzyła i pisała m.in. programy satyryczne, audycje  muzyczne, szopki, teksty żartobliwe i naukowe, w których duch Dymnego był mocno odczuwalny. Będzie co wspominać!

 

WIESŁAW DYMNY

Aktor, satyryk, współtwórca Piwnicy pod Baranami. Urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka (obecnie na Białorusi), zmarł 12 lutego 1978 r. w Krakowie. W swojej twórczości inspirował się przede wszystkim Biblią – napisał parafrazę “Pieśni nad Pieśniami” – oraz światem prowincji, głównie wschodniej. Jego “Opowiadania zwykłe”, wydane w 1963 r. w Iskrach, rok później przyniosły mu Nagrodę Fundacji Kościelskich. W jego poezji jest i kruche piękno codzienności, i zaklęta nadrealna poezja. Napisał około 300 tekstów piosenek. Wiele z nich przeszło do historii polskiej rozrywki, jak “Niebieska patelnia” z muzyką Andrzeja Nowaka czy “Konie Apokalipsy” i “Czarne anioły” z muzyką Zygmunt Koniecznego. “Czarnymi aniołami” Ewa DEMARCZYK wyśpiewała nagrodę na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu w 1963 r. Z kolei sam Dymny zgarnął w Opolu drugą nagrodę za niestereotypowe wychrypienie i wybrzdąkanie na kontrabasie swojej “Ballady o Jacku”. Był tekściarzem i kierownikiem artystycznym krakowskiej grupy big beatowej Szwagry (1964-1969). Tworzył także do STS-u, Teatru 38 i własnego kabaretu Remiza (z udziałem girls, działał pół roku w klubie Pod Jaszczurami), przede wszystkim jednak dla PIWNICY POD BARANAMI.

 

BARBARA NAWROTOWICZ

Współzałożycielka i aktorka kabaretu Piwnica pod Baranami w Krakowie, dziennikarka Radia Wolna Europa w Monachium. Studia na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim (1951-1956), magisterium z prawa międzynarodowego. Współzałożycielka, wraz z Wiesławem Dymnym, kabaretu Remiza w studenckim klubie Pod Jaszczurami w Krakowie. Aktorka Teatru Lalki i Aktora Groteska w Krakowie (1957-1958), Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Radomiu (1958-1959), założycielka kabareciku Szafa Trupów Pełna w Kielcach. W Programie Trzecim Polskiego Radia miała swoją stałą audycję “Una”, rodzaj jednoosobowego kabaretu. Po latach oczekiwania na paszport i wyjeździe do Danii pozostała na Zachodzie. W listopadzie 1965 r. podjęła pracę redaktora w Rozgłośni Rolskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W latach 1978-1986 była reżyserem w Dziale Realizacji RWE, następnie pracowała jako korespondent RWE w Australii, dokąd wyjechała w 1987 r. Barbara Nawratowicz redagowała w rozgłośni polskiej RWE program aktualności “Panorama Dnia”, cotygodniową audycję “Europa za 5 dolarów”, pisała satyryczne programy okolicznościowe, szopki noworoczne, była redaktorką “Rendez-vous”, porannej audycji muzycznej, którą prowadziła na zmianę z Janem Tyszkiewiczem.

https://facebook.com/events/1986998361557175/