Spacery, nie tylko historyczne – Kwiecień 2018

Spacery – nie tylko historyczne. Tropem ważnych, a często mało znanych Krakowian.
 
Zastanawiało Was kiedyś gdzie przebywali, co robili i czym się interesowali byli prezydenci, działacze i artyści krakowscy? Okazuje się, że Ci często zapomniani ogromnie wpłynęli nie tylko na rozwój naszego miasta, ale przede wszystkim na jego mieszkańców – stając się inspiracją wielu podjętych inicjatyw i wydarzeń.
 
Będziemy spacerować, rozmawiać i eksplorować miejsca – nie tylko tych znanych, ale również niejednoznacznych, a nawet kontrowersyjnych postaci.
 
Zapraszamy na spacery:
 
Józef Dietl – Honorowy, Złoty, Żelazny
13.04.2018. godz. 13.00
 
„Polski Austriak”, który przyjeżdżając do Krakowa prawie nie mówił po polsku. Człowiek, po którego dymisji rada miasta podjęła natychmiastową uchwałę o powieszeniu jego portretu w sali obrad magistratu. Osoba, którą wszyscy szanowali, a którą każdy obchodził na ulicy z daleka. Konserwatysta, który fundował szkoły dla kobiet i polityk, którego cesarz usuwał a następnie odznaczał najwyższymi orderami – Józef Dietl, jeden z najwybitniejszych.
 
W trakcie spaceru odwiedzimy trzy miejsca w okolicach Rynku Głównego, które są nierozerwalnie związane z prezydentem Dietlem.
 
Juliusz Leo, czyli jak kupić Wawel?
17.04.2018, godz. 13.00
28.04.2018, godz. 13.00
 
Czy łatwo jest „odkupić” Wawel od zaborcy? Wyprzedzić najnowocześniejsze plany rozbudowy i stworzyć „Wielki Kraków”? O tym i o wielu innych ciekawostkach z życia kolejnego wielkiego prezydenta Krakowa dowiemy się podczas kwietniowego spaceru.
 
W trakcie spaceru odwiedzimy dawne Gimnazjum św. Anny, Wydział Prawa i Administracji UJ oraz Barbakan.
Wstęp wolny
 
Więcej informacji: piotr.filipowski@krakowskieforum.pl