Z cyklu Poprzez kresy: Lwów

Z cyklu Poprzez kresy: Lwów – Piekarską i Kurkową do Rynku.
Zdjęcia i komentarz: Piotr Korpanty.

Jak co miesiąc zapraszamy na barwną opowieść, snutą przez miłośnika i znawcę Lwowa – Piotra Korpantego, ilustrowaną pokazem zdjęć.

Wstęp wolny.

NABÓR NA STANOWISKO SPRZĄTACZKI/SPRZĄTACZA

DYREKTOR KRAKOWSKIEGO FORUM KULTURY
OGŁASZA NABÓR NA STANOWISKO
SPRZĄTACZKI/SPRZĄTACZA

 

Miejsce pracy: Kraków (siedziba KFK, kluby, teren miasta).

 

I. Wymagania formalne:

1. Wykształcenie: podstawowe; preferowane średnie.

2.Doświadczenie zawodowe: minimum 2.letnia praktyka na podobnym stanowisku.

3.Umiejętności zawodowe: w zakresie planowania i organizacji swojej pracy oraz stosowania mechanicznych urządzeń czyszczących i środków chemicznych.

4.Wiedza z zakresu podstawowych zagadnień sprzątania, higieny, BHP i p.poż.

5.Dyspozycyjność i punktualność.

 

II. Do zakresu obowiązków należeć będzie w szczególności:

1.Utrzymanie czystości w siedzibie, w klubach.

2.Sprzątanie zasadnicze, serwis codzienny.

3.Dbanie o porządek na terenach zewnętrznych wokół obiektu.

4.Sprzątanie pomieszczeń biurowych, toalet.

5.Stosowanie odpowiednich środków do czyszczonych powierzchni.

6.Wykonywanie czynności związanych z obsługą wydarzeń na terenie Miasta Krakowa.

7.Wykonywanie prac porządkowych.

 

III. Warunki pracy i płacy:

1.Rodzaj umowy − umowa o pracę (3 miesięczny okres próbny).

2.Wymiar czasu pracy − 1/2 etatu lub pełny etat.

3.Miejsce pracy – siedziba KFK, kluby, teren miasta.

4.Wynagrodzenie zasadnicze oraz inne dodatki zgodnie z obowiązującym w Krakowskim Forum Kultury Regulaminem wynagradzania.

 

IV. Wymagane dokumenty:

1.Życiorys (CV).

2 List motywacyjny (zawierający informację o preferowanym wymiarze czasu pracy).

3.Oświadczenie zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w złożonych dokumentach dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji prowadzonego przez Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

 

V. Termin i miejsce składania dokumentów:
Wymagane dokumenty należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 października 2017 roku do godz. 15:00 w siedzibie Krakowskiego Forum Kultury, ul. Mikołajska 2 (w sekretariacie) w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nabór na stanowisko: sprzątaczki”, lub drogą elektroniczną na adres: kfk@krakowskieforum.pl

 

O terminie przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych wybrani kandydaci będą informowani telefonicznie.

 

Informujemy, że odpowiadamy tylko na wybrane oferty i nie zwracamy przesłanych dokumentów.

Koncert PEŁNIA – Krzysztof Stanio i Paweł Sopel

Koncert pod nazwą “Pełnia”, czyli 12 utworów o niej i o nim. To świat ich intymności. 12 utworów wypełnionych uczuciem i emocjami. Z całą pewnością ten koncert jest podróżą.

Jak mówi o nim sam autor: “Istnienie? Wszystko, co robię wypływa z Istnienia. Człowiek istnieje. To istnienie jest widoczne na wiele sposobów, ja pokochałem Sztukę. W ten sposób wyrażam siebie, drugiego człowieka i świat, który widzę. Tworzę, by człowiek mógł zakosztować piękna.”

Bilety w cenie 30 zł do nabycia na https://pelnia.evenea.pl i przed rozpoczęciem koncertu.

Wokal: Krzysztof Stanio
Fortepian: Paweł Sopel

Spotkanie Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona

Koncert finałowy uczniów Warsztatów Gitarowych

Koncert finałowy uczniów Warsztatów Gitarowych
prowadzonych w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przez Macieja Wnękowicza.
Już po raz kolejny odbędzie się koncert gitarowy, w którym wezmą udział uczestnicy warsztatów prowadzonych od 2009 roku w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przez instruktora Macieja Wnękowicza. Wstęp wolny.

WARSZTATY FLAMENCO

Krakowskie Forum Kultury & Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima”
Zapraszają na lipcowe zajęcia flamenco.
Będzie gorąco, jeśli nie na zewnątrz, to na Sali.
Zajęcia planowane są w terminie 5 – 28 lipca 2017
Zajęcia odbędą się, jeśli zgłosi się minimum 3 osoby. Przy mniejszej ilości chętnych cena ulega zmianie i wynosi 60 zł za lekcję (45 minut).
Środy, piątki.
Grupa początkująca – godz. 17.00 – 18.00
Grupa zaawansowana – godz. 18.15 – 19.30
Grupa festiwalowa – godz. 19.30 – 21.00
Miejsce zajęć: KFK, ul. Mikołajska 2
Zapisy: marek.gorka@lamelli.com.pl
Dla chętnych – nauka gry na kastanietach od podstaw!

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: almoraima@interia.pl
– możliwe są zajęcia grupowe i indywidualne.
Zapraszamy.
Koszt: 2 zajęcia – 50 zł, koszt za zajęcia 1x w tygodniu – 120 zł.
Pojedyncze zajęcia – 30 zł

Kacper Śledziński „Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa”.

Kacper Śledziński „Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa”.

Spotkanie z książką historyczną. Prowadzenie spotkania: redaktor Paweł Stachnik.

Przy życiu trzymała ich tylko jedna nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę gułagu, przemierzyli całą Azję i z najwyższym poświęceniem brali udział w bitwach we Włoszech, w tym w tej najważniejszej – o Monte Cassino. Choć zdawali sobie sprawę z tego, że szanse na odzyskanie ojczyzny stają się coraz mniejsze, nie poddawali się. Męstwo i odwaga żołnierzy Andersa wiele razy przechylało szalę zwycięstwa na stronę aliantów.
Wyklęta armia to pisarstwo historyczne najwyższej próby. Łączy w sobie lekkość pióra i porywającą narrację z całościowym ujęciem monumentalnej historii armii Andersa. Jej losy to także losy cywili i rodzin żołnierzy, które wraz z formującymi się w ZSRR Polskimi Siłami Zbrojnymi, opuściły piekło Kołymy. 

Kacper Śledziński, urodził się w Krakowie 1975 r., studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach rozpoczął współpracę m. in. z „Dziennikiem Polskim” i miesięcznikiem „Spotkania z Zabytkami”. W 2004 r., ukazała się jego pierwsza książka „Baraż 1649”. Następne to: „Cecora 1620”, „Wojowie i grody. Słowiańskie Barbaricum”, „Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancerny Maczka”, „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”

„Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”.

„WIENIA”

WIENIA”. Spektakl. Tekst i reżyseria Aleksandra Skorupa. spektakl „WIENIA”, tekst i reż. Aleksandra Skorupa

Reżyseria i scenariusz : Aleksandra Skorupa (IV rok PWST)

Obsada: Łukasz Dąbrowski

Monodram stanowiący współczesne przepisanie poematu „Moskwa Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa na realia dzisiejszej Polski.

To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Wienia zadaje pytania. Zabiera w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. Urodzinowe One Man Show musi trwać. I trwa. A bohater czeka na zaproszonych gości, czeka na Was.

Bilety w cenie: 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy)

Spektakl „Wienia”

Spektakl „Wienia”

Monodram stanowiący współczesne przepisanie poematu „Moskwa Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa na realia dzisiejszej Polski.

To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. SKUR-WIENIA zadaje pytania. Zabiera w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna.

Urodzinowe ONE MAN SHOW musi trwać. I trwa. A bohater czeka na zaproszonych gości, czeka na Was.

Aleksandra Skorupa – (IV rok PWST Kraków) teatrolog, dramaturg i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodramu o legendarnej działaczce komunistycznej pt. „Wasilewska” zdobył w tym roku główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na VI Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie „w uznaniu prac z aktorką i ujawnienia niebanalnego portretu postaci, która poległa pod naporem historycznych stereotypów”. Jej spektakl „Sońka” wg I.Karpowicza był wystawiany w ramach Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. We współpracy z Teatrem Kontrabanda autorka napisała i wyreżyserowała spektakle „Skur-Wienia” (Teatr Kabaret, Kraków) oraz „I że ci nie odpuszczę aż…” (Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków).

Bilety 10 zł ulgowy i 15 zł normalny

życzenia

Międzynarodowy Dzień Teatru: spektakl „Herminia, czyli Amazonki”

Międzynarodowy Dzień Teatru: spektakl „Herminia, czyli Amazonki”.

Tekst i reżyseria: Aleksandra Skorupa. Obsada: Klaudia Bełcik, Agnieszka Bielecka, Kamila Janik instrumenty perkusyjne: Bartosz Kazek. Światło: Marta Seredyńska.

Po 220-tu latach od swojej premiery opera W. Bogusławskiego pt. „Amazonki (Herminia, czyli Amazonki)” powraca na scenę w formie spektaklu o współczesnej kobiecości.

Libretto Wojciecha Bogusławskiego przepisane przez Aleksandrę Skorupę jako spektakl opowiadający perypetie kobiet biorących udział w telewizyjnym show. Trzy Amazonki z operowego oryginału reprezentują trzy modele kobiecości, które w finale zostają poddane próbie w zderzeniu z iluzoryczną rzeczywistością mediów i kultury popularnej. W konsekwencji żaden wy(przy)brany model osobowości czy rola społeczna nie okazują się bezpieczne ani jednoznacznie dobre dla bohaterek dramatu.

Spektakl powstał w ramach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, premiera miała miejsce podczas festiwalu Opera Know-how w 2015 roku. Na zaproszenie festiwalu reżyserka Aleksandra Skorupa napisała scenariusz oparty o tekst Bogusławskiego. Spektakl prezentowany był także podczas Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Kontestacje” w 2016 roku.

Bilety: 25 zł normalne, 20 zł ulgowe dostępne w biurze ŚOK i przed spektaklem

XIV Krakowski Konkurs Recytatorski

Protokół z posiedzenia jury eliminacji rejonowych Kraków-Śródmieście

XIV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

które odbyły się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury
28 lutego i 1 marca 2017 roku

Jury w składzie:
przewodniczący: Rafał Szumski – aktor Teatru Groteska w Krakowie, student Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie

Aleksandra Skorupa – teatrolog, dramaturg,  studentka Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie

Jakub Wydrzyński – animator kultury, specjalista ds. organizacji imprez teatralnych

po wysłuchaniu wszystkich uczestników
postanowiło przyznać

 

w kategorii klas młodszych (I-III)

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH:
1. Michalina Nikiel (Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego TSSP)
2. Miriam Plechawska (Szkoła Podstawowa nr 159 Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej)
3. Jan Pawłowicz (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3)

WYRÓŻNIENIA:

Natalia Janssen (Szkoła Podstawowa nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek)

Kornelia Kasperczyk (Szkoła Podstawowa nr 159 Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej)

Jagoda Bednarska (Szkoła Podstawowa nr 4)

Jadwiga Hojda (Szkoła Podstawowa nr 4)

Amelia Oroń (Szkoła Podstawowa nr 1)

Weronika Gradzi (Szkoła Podstawowa nr 18)

Kinga Grędzik-Radziak (Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego TSSP)

Kaja Zawadzka (Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego TSSP)

 

w kategorii klas starszych (IV-VI)

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH:
1. Klara Bogdał (Szkoła Podstawowa nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek)
2. Rita Bujalska (Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego TSSP)
3. Natalia Frączek (Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu)
WYRÓŻNIENIA:

Daria Pączek (Szkoła Podstawowa nr 32)

Jakub Boćko (Szkoła Podstawowa nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek)

Kalina Słowik (Szkoła Podstawowa nr 45 Zgromadzenia Sióstr Pijarek)

Julia Cyganik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3)

 

w kategorii klas gimnazjalnych

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH otrzymują:
1. Weronika Soja (Katolickie Gimnazjum im. Św. Rodziny z Nazaretu)
2. Pola Sontowska (Katolickie Gimnazjum im. Św. Rodziny z Nazaretu)
3. Wiktoria Gnutek (VI Prywatne Gimnazjum Akademickie)

 

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH otrzymują:

1. Agata Miśta (Zespół Szkół Chemicznych)
2.  Maciej Kucharski (Zespół Szkół Chemicznych)
3.  Klara Pobiedzińska (X Liceum Ogólnokształcące)

WYRÓŻNIENIA:

Magdalena Kawecka (I Liceum Ogólnokształcące)

Justyna Pietrzak (V Liceum Ogólnokształcące)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XIV KRAKOWSKI KONKURS RECYTATORSKI

ELIMINACJE REJONOWE

28 lutego 2017

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2         

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3  –  10:00 – 10:30
 • Szkoła Podstawowa nr 160 Zgr. Sióst Augustianek – 10:30 – 11:00
 • Szkoła Podstawowa nr 4 –  11:00 – 11:15

15 min. – przerwa

 • Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzym.11:30 – 12:00
 • Szkoła Podstawowa nr 45 Sióstr Pijarek –  12:00 – 12:20
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. –   12:20 – 12:35
 • Szkoła Podstawowa nr 2 z oddz. integr. nr 3 – 12:35 – 12:50
 • Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny – 12:50 – 13:15
 • Szkoła Podstawowa nr 1 – 13:15 – 13:30

koniec I dnia przesłuchań

1 marca 2017

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2

 • Szkoła Podstawowa nr 18  10:00 – 10:30
 • Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego TSSP – 10:30 – 11:00
 • Szkoła Podstawowa nr 32 – 11:00 – 11:15

15 min – przerwa

 • Gimnazjum nr 7  – 11:30 – 11:40
 • Gimnazjum nr 1  – 11:40 – 11:50
 • Pryw. Gimnazjum Akademickie – 11:50 – 12:05

15 min.– przerwa

 • I Liceum Ogólnokształcące12:20 – 12:25
 • V Liceum Ogólnokształcące – 12:25 – 12:30
 • X Liceum Ogólnokształcące – 12: 30 – 12:35
 • Zespół Szkół Chemicznych –   12:35 – 12:50
 • Katolickie Gimnazjum im. Św. Rodziny – 12:50 – 13:15

15:00 – Ogłoszenie wyników

 

 

XIV Krakowski Konkurs Recytatorski, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Dom Kultury „Podgórze

REGULAMIN KONKURSU:

1. Uczestnicy Konkursu:

 • uczniowie krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

2. Konkurs prowadzony jest w drodze trzystopniowych eliminacji:

 • etap szkolny, rejonowy, finał krakowski

3. Eliminacje Szkolne przeprowadzane są na terenie szkół:

 • wypełniony Protokół (wzór w załączniku) z przeprowadzonych Eliminacji należy przesłać najpóźniej do czwartku, 23 lutego 2017 r.
  na adres organizatora Eliminacji Rejonowych:

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2

31-027 Kraków lub na adres jakub.wydrzynski@lamelli.com.pl

4. Maksymalna ilość zgłoszonych recytatorów z jednej szkoły:

 • Szkoła Podstawowa: 6 osób (laureaci pierwszych miejsc):

3 z klas I – III i 3 z klas IV – VI

 • Szkoły Gimnazjalne: 3 osoby (laureaci pierwszych miejsc)

 • Szkoły Średnie: 3 osoby (laureaci pierwszych miejsc)

5. Eliminacje Rejonowe odbędą się:

28 lutego, 1 marca 2017 roku

w Śródmiejskim Ośrodku Kultury

ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków

-informacje dotyczące kolejności występu uczestników,
będą dostępne na stronie internetowej
lamelli.com.pl

6. Przesłuchania Finałowe odbędą się:
14 marca 2017 r.
– dla szkół podstawowych
15 marca 2017 r. – dla szkół ponadpodstawowych
w
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

31-221 Kraków, ul. Papiernicza 2

7. Repertuar uczestników obejmuje:

 • jeden dowolnie wybrany utwór poetycki oraz dowolny fragment prozy.

Prezentowane mogą być tylko te utwory, które zostały opublikowane
w książkach lub czasopismach.

8. Czas wykonania prezentacji:

 • nie powinien przekroczyć 5 minut.

9. Kryteria oceny uczestników:

 • dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny – kostium i rekwizyt nie podnosi oceny.

10. Uroczyste zakończenie XIV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego
odbędzie się 20 marca 2017 roku

o szczegółach laureaci zostaną powiadomieni osobiście.

11. Udział dziecka w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na wykorzystanie jego danych i wizerunku.

Spektakl „Wienia”

Spektakl „Wienia”

Reżyseria i scenariusz : Aleksandra Skorupa (IV rok PWST)

Obsada:  Łukasz Dąbrowski

Monodram stanowiący współczesne przepisanie poematu „Moskwa Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa na realia dzisiejszej Polski.

To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Wienia zadaje pytania. Zabiera w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. Urodzinowe One Man Show musi trwać. I trwa. A bohater czeka na zaproszonych gości, czeka na Was.

Bilety w cenie: 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia przed spektaklem lub pod adresem: teatrkontrabanda@gmail.com, tel: 668 409 415.

Spektakl „Wienia”

Spektakl „Wienia”

Reżyseria i scenariusz : Aleksandra Skorupa (IV rok PWST)

Obsada: Łukasz Dąbrowski

Monodram stanowiący współczesne przepisanie poematu „Moskwa Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa na realia dzisiejszej Polski.

To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Wienia zadaje pytania. Zabiera w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. Urodzinowe One Man Show musi trwać. I trwa. A bohater czeka na zaproszonych gości, czeka na Was.

Bilety w cenie: 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia przed spektaklem lub pod adresem: teatrkontrabanda@gmail.com, tel: 668 409 415.

AKTORSKI COACHING – 7 EDYCJA! Więcej niż warsztaty aktorskie

Jeśli chcesz:
– “doświadczyć magii sceny” na własnej skórze,
– zbudować samoświadomość (ciało, emocje, głos),
– pogłębić poczucie pewności siebie,
– zdobyć, poszerzyć umiejętności interpersonalne,
– odkryć siłę samoakceptacji,
– wyzwolić w sobie energię witalną,
– rozwinąć swój twórczy potencjał,
– poznać, opanować lub wzmocnić warsztat aktorski

A ponadto:
– nauczyć się ustalać konkretne cele w swoim życiu prywatnym i zawodowym,
– efektywniej wykorzystywać swoje zasoby wiedzy, umiejętności, zdolności,
– podejmować trafniejsze decyzje,
– przyswoić tajniki skutecznej autoprezentacji

Jeśli szukasz:
– wyzwań,
– sposobu na opanowanie stresu przed wystąpieniami publicznymi,
– urozmaicenia i oderwania od codziennych zajęć i pracy…

… te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Coaching z wykorzystaniem narzędzi i działań aktorskich, to najlepsza droga do pełniejszego wykorzystania Twojego naturalnego potencjału i wszystkich talentów, które posiadasz!

W programie:
– trening interpersonalny,
– intensywny trening aktorski, a w nim:
– kształtowanie wyobraźni scenicznej,
– praca z partnerem w prawdziwym kontakcie „tu i teraz”,
– wydobywanie prawdy scenicznej,
– emocje – świadomość, kontakt, ekspresja,
– praca z przestrzenią, słowem, rekwizytem,
– plastyka ruchu,
– taniec, ruch sceniczny,
– sztuka wizualizacji i improwizacji,
– praca z celami, marzeniami,
– budowanie motywacji,
– przekraczanie własnych ograniczeń,

Warsztaty są przeznaczone dla:

– pasjonatów aktorstwa,
– osób, których praca wiąże się z wystąpieniami publicznymi, autopromocją, autoprezentacją,
– team leaderów,
– instruktorów teatralnych, nauczycieli,
– performerów, improwizatorów,
– tancerzy,
– wokalistów,
– wszystkich, którzy pragną się rozwijać i odkrywać w sobie nowe talenty!

Termin:
Poniedziałki godz. 18 00 – 21 00
Start: 9 stycznia 2017
Zakończenie: 27 marca 2017

Gdzie:
Śródmiejski Ośrodek Kultury ul. Mikołajska 2 (Mały Rynek)

Przedział wiekowy:
od 18 do 40+

Inwestycja:
PRZEDSPRZEDAŻ do 9 GRUDNIA:
kwota 450 zł!!! (za 12 x 3h = 36 h PASJONUJĄCEGO ROZWOJU)
PO 9 GRUDNIA:
kwota 600!

Zgłoszenia i informacje:
kmzawadzkatrener@gmail.com
w zgłoszeniu proszę podać:
– imię, nazwisko, wiek, nr telefonu kontaktowego
– cel udziału w warsztatach

Opinie:
„Aktorski coaching” z Kasią to stawianie przed sobą wyzwań, które początkowo wydają się niemożliwe do zrealizowania. To odkrywanie swoich możliwości, nauka sięgania po własne zasoby, realizowania wyznaczonych celów. Warsztaty nauczyły mnie otwartości i zdrowej odporności na ocenę innych. W mojej pracy ważny jest kontakt z ludźmi, budowanie relacji. Dzięki warsztatom Kasi nie boję się być autentyczna i szczera. Jestem bardziej otwarta w kontakcie z klientami, wyczulona na innych, co sprawia, że tworzy się między nami atmosfera zaufania. To także wspaniały trening pracy zespołowej. To tutaj poczułam się pełnoprawnym członkiem grupy, indywidualnością, ale jednocześnie elementem większej całości. Poczułam, że mogę polegać na innych, ale także, że ja nie mogę zawieźć pozostałych. Warsztaty to także chwila dla mnie, na spojrzenie do środka, odkrywanie i rozumienie swoich potrzeb, co pozwala mi czerpać więcej satysfakcji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.”
Katarzyna Pióro (Home Branding)

„Dzięki warsztatom u Kasi nabrałem dużo pewności siebie. Stałem się otwarty w kontaktach międzyludzkich, jestem postrzegany teraz jako osoba szczera i autentyczna. Ponadto te warsztaty to jedna wielka fabryka niesamowitej energii, która jest odczuwalna dla uczestników i daje siłę. Katarzyna Maria Zawadzka, nie powiem “inspiruje”, ale porządnie kopie w tyłek. Tak mocno, że później przez życie prywatne i zawodowe nie tyle się przechodzi co przelatuje. I to bardzo wysoko, z uśmiechem na twarzy. Polecam bardzo, nie tylko aspirującym aktorom.”
Michał Dziedzic (Off Camera TV)

Serdecznie polecam warsztaty z Kasią. Wiele nauczyłem się o sobie i, czego nie podejrzewałem, także o innych ludziach. Co najważniejsze, przestrzeń współtworzona na zajęciach przez Kasię i warsztatowiczów to miejsce, w którym można poczuć się wolnym.
P.S. Świetnie współpracuje się z Kasią. Jest pełna wigoru i życzliwa, ale też popycha do robienia rzeczy niekomfortowych – potrzebnych!
Dziękuję 🙂
Michał Balicki (student I roku PWST)

“Decyzja o udziale w kursie AKTORSKI COACHING prowadzonym przez Katarzynę Marię Zawadzką była jedną z najlepszych w moim życiu. To był szalenie intensywny czas pod względem emocjonalnym, a także fizycznym. Teraz nie boję się być sobą i widzę, że jest to doceniane i szanowane.
Wszystkie ćwiczenia były niesamowicie spójne, wszystko miało swój sens, czas i miejsce. A odkrycie osób z pasją, które we wspaniały sposób potrafią się nią dzielić, tak jak Kasia to robi, było i jest umacniające.”
Marzena Tomasiak

Prowadzenie:
Katarzyna Maria Zawadzka
Jestem aktorką, trenerką aktorstwa i umiejętności interpersonalnych oraz pedagogiem.
Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej oraz studium aktorskie “Lart Studio” w Krakowie.
Studiowałam również kierunek teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kierunek polonistyka ze specjalnością logopedia na Uniwersytecie Warszawskim.
Sukcesywnie podnoszę swoje umiejętności zarówno aktorskie jak i trenerskie uczestnicząc w kolejnych kursach m. in.:

• Masterclass of acting in Los Angeles; prowadzenie Bernard Hiller (acting&success coach)
• Metoda aktorska Lee Strasberga i technika aktorska Sanforda Meisnera; prowadzenie Zenon Kruszelnicki ( Academy of Dramatic Arts, Nowy York)
• Team coaching & Action learning; prowadzenie Jakub Rozbicki (coach ICF ACC)
• Indywidualny proces coachingu w obszarze zawodowym; prowadzenie Agata Gebhardt (coach ICF PCC)
• Warsztaty z improwizacji praktycznej; prowadzenie Michał Mącznik (“Improv Club”)
Jako trenerka mam za sobą ponad 2200 godzin praktyki z zakresu m.in.: nauczania warsztatu aktorskiego, team buildingu, rozwijania umiejętności niezbędnych w trakcie wystąpień publicznych, przeprowadzania treningów kreatywności, nauczania skutecznej komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, sztuki negocjacji oraz technik radzenia sobie ze stresem w różnych sytuacjach życia zawodowego.

To co wyróżnia moją pracę, to bardzo skuteczne i przynoszące świetne rezultaty wykorzystanie narzędzi aktorskich do trenowania określonych umiejętności podwyższających jakość funkcjonowania i efektywność działania w danych obszarach. A także w 100% nauczanie poprzez praktyczne działanie uczestników, angażujące: ciało, głos, umysł oraz emocje, jako najkrótsza i najefektywniejsza droga do zdobycia/wzmocnienia/ugruntowania określonych umiejętności oraz do zmiany schematów postrzegania/reagowania/działania w konkretnych sytuacjach. A cały proces nauczania odbywa się w sposób bardzo dynamiczny, w bezpiecznej i przepełnionej olbrzymim ładunkiem pozytywnej energii atmosferze, którą tworzę w trakcie zajęć.

 

Katarzyna Maria Zawadzka

kmzawadzkatrener@gmail.com

KONCERT zespołu KROKE

4.04.2017 r, godz. 19:00, Opera Krakowska w Krakowie, ul. Lubicz 48

KROKE – „TRAVELLER” – KONCERT PREMIEROWY !

Koncert promujący najnowszą płytę z okazji 25.lecia zespołu

Podróż zawsze była częścią naszego życia, muzycznej przygody; towarzyszy nam od wielu lat i zapewne tak już pozostanie. Jest furtką pozwalającą nam wejść choćby na chwilę do fantazyjnych ogrodów nieznanych kultur i osobowości ludzkich. Otwarcie się na drugiego człowieka, jego tradycję i historię jest dla nas jedną z najważniejszych zasad, pozwalającą odkrywać nowe, nieznane dotąd światy, oraz dokonywać głębokiej autorefleksji.

Kroke od 25-ciu lat jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. 

Zapraszamy więc do podróżowania po ćwierćwiecznym doświadczeniu muzycznych przestrzeni KROKE słuchając naszej nowej płyty “Traveler”.

Do udziału w koncercie dołączy wspaniały kwartet smyczkowy Dafo w składzie: Justyna Duda – I skrzypce, Danuta Augustyn – II skrzypce, Aneta Dumanowska – altówka, Anna Armatys – wiolonczela.

W dniu koncertu, we foyer „Opery Krakowskiej” w Krakowie obędzie się wystawa prac artysty – malarza, Roberta Bubla, autora – obrazu KROKE “Journey beyond the horizon”.

W koncercie udział wezmą:

Jerzy Bawoł – akordeon

Tomasz Kukurba – altówka, vocal

Tomasz Lato – kontrabas

Gościnnie: Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

Oraz kwartet smyczkowy Dafo.

Organizator koncertu: Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie & Agencja Artystyczna xellART

Realizacja koncertu: Monika Lato & Renata Niwińska

Bilety: 90 i 110 pln do nabycia:

INFO Kraków, ul. Św. Jana 2

Filmotechnika, Rynek Główny 9

www.eventim.pl

KONCERT – Cracovia Sacra e Assisi Suono Sacro

27 lipca, godz. 19.30

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Garncarska 24
Cracovia Sacra e Assisi Suono Sacro
Wykonawcy koncertu: Dominika Zamara – sopran (Polska, Włochy) z towarzyszeniem
Andrea Ceccomori – flet (Włochy, Asyż), Tomasz Ryszardowicz Chorzalski – organy
W programie utwory kompozytorów: G. Caccini, A. Vivaldi, J. S .Bach, G. F. Heandel,
J. Kowalewski, G. Rossini, M. J. Żebrowski.
Dominika Zamara urodziła się we Wrocławiu w 1981 roku, w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną w klasie prof. Barbary Ewy Werner.
W 2008 roku odbyła tournee po Francji podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej wraz z wybitnym wirtuozem, organistą Fabrice Pitroise. W październiku 2013 roku otrzymała Międzynarodową nagrodę „Padre Pio da Pietrelcina”, przyznawaną we Włoszech za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz działalność kulturalną. 25 marca 2013 roku została najmłodszą laureatką Złotej Sowy w Wiedniu. Nagrodę przyznają Polacy żyjący za granicą jako wyraz wdzięczności dla pracy, twórczości i aktywności Polaków żyjących poza Ojczyzną. Śpiewa w języku włoskim, polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim, czeskim oraz po łacinie. W swoim repertuarze posiada opery, operetki, pieśni, muzykę sakralną, muzykę kompozytorów współczesnych, utwory w stylu rock oraz pop opera. Współpracuje z wieloma wybitnymi i słynnymi śpiewakami operowymi oraz muzykami z Polski i zagranicy, wykonując repertuar operowy, operetkowy i musica da camera.
Artystka wydała dotąd dwie płyty: „Dreams” oraz „Life”. Obecnie pracuje nad trzecim albumem o tematyce magicznej i miłosnej. Na nowym krążku usłyszymy oprócz operowych arii Mozarta, duet ze Stanleyem Alexandrowiczem, gitarzystą klasycznym, z którym w tym roku miała dwa tournee po USA. Znajdą się też 3 nowe utwory napisane specjalnie dla artystki i nagrane przez orkiestrę, która pracuje również z Boccellim oraz Stingiem.

koncert - cracovia sakra 1

 

KONCERT zespołu MAZOWSZE – “Kalejdoskop Barw Polski”

25 lipca, godz. 17.30

Rynek Główny, Kraków

Koncert zespołu „Mazowsze” – „Kalejdoskop Barw Polski” w ramach odbywających się w lipcu br. Światowych Dniach Młodzieży.

Gościnnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”.

KONCERT – “Ave Maria” poprzez wieki

24 lipca, godz. 17.00

Kościół św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 54

„Ave Maria” poprzez wieki

koncert w wykonaniu Chóru Hejnał pod dyrekcją Moniki Waligóry.

Chór „Hejnał”, działający przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury, zaprezentuje program

złożony z utworów sakralnych.

Koncert otworzy utwór AVE MARIA włoskiego kompozytora Giulio Cacciniego.

W ramach pierwszej części koncertu chór zaprezentuje utwory AVE MARIA w  opracowaniu różnych kompozytorów i w różnych językach. Drugą część koncertu stanowić będą  utwory sakralne i pieśni w opracowaniu kompozytorów polskich. Trzecia część koncertu to utwory religijne w języku łacińskim.

totus

 

WSPÓLNOTOWOŚĆ – dyskusja wokół najnowszego numery RFAGILE

fragile-logo-kolor

 

„Fragile” na żywo: WSPÓLNOTOWOŚĆ

Zapraszamy na dyskusję wokół najnowszego numeru „Fragile” WSPÓLNOTOWOŚĆ.

Goście specjalni:
Dawid Kujawa, Jakub Skurtys, Krzysztof Sztafa

Prowadzenie: Aleksandra Byrska

piątek, 17 czerwca 2016, godz. 18:00
Massolit Books
ul. Felicjanek 4, Kraków

Agnieszka Kwiecień: „Ludzkie niemowlęta rodzą się bezbronne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, dlatego, jak pokazują dzieje dziesiątków tysiącleci naszego gatunku, potrzeba całej wspólnoty (jej opieki i bezpieczeństwa, które daje), aby je wychować. Nie tyle jednak prosta umiejętność współpracy w grupie (w ramach kurateli nad potomstwem czy zdobywania pokarmu), właściwa dla wielu stworzeń, ile współpracy rozwiniętej w bardzo dużych liczebnie społecznościach, uwarunkowanej zdolnością posługiwania się językiem, który daje co więcej możliwość przekazywania fikcji, a więc mitów, legend, opowieści religijnych, wyobrażeń, prawdopodobnie pozwoliła nam zbudować świat w kształcie, jaki znamy współcześnie.

To być może była kwestia przypadku, mutacji w genotypie, że akurat homo sapiens wykształcił w sobie te niebywałe zdolności kooperacji, nie w ramach stada – czyli małej grupy, ale bardzo wielu osobników jednocześnie. Tak rozpoczęła się opowieść o jednym gatunku ludzi, który potrafi łączyć się w wielkie wspólnoty jednostek nieznających się osobiście, ale podporządkowanych jakiejś idei, celowi. To działanie pozwoliło homo sapiens zapanować nad światem, po wcześniejszym wyeliminowaniu, jak głoszą jedne z teorii, lub wchłonięciu w pewnym stopniu, jak przyjmują drugie, wszystkich innych, zamieszkujących niegdyś kulę ziemską gatunków ludzi. A wspólnoty małe i większe zaczęły zaś wyznaczać granice i budować mury faktyczne i mentalne. Wkluczać i wykluczać jednostki, posługując się wyobrażonymi kategoriami eliminacji. Tak jest do dzisiaj. (…)”

Dawid Kujawa – ur. w 1989, krytyk literacki i poeta, autor książki „Wideopoezja. Szkice” (Katowice 2014), redaktor miesięcznika „Opcje 1.1”. Teksty publikował w papierowych i internetowych periodykach.

Jakub Skurtys – krytyk, doktorant w Zakładzie Historii Literatury Polskiej po 1918 roku na Wydziale Filologicznym UWr; interesuje sie historią awangardy, studiami nad codziennością oraz związkami literatury i ekonomii. Czlonek redakcji “Przerzutni”.

Krzysztof Sztafa – ur. 1991, pochodzi z gór, mieszka w Krakowie. Publikuje w prasie i internecie. Jeszcze studiuje, ale już bez przekonania.

 

Aleksandra Byrska – absolwentka krytyki literackiej, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Zajmuje się literaturą najnowszą, a szczególnie doświadczeniem intymnym/osobistym i literaturą kobiet. Publikowała m.in. w „Wielogłosie” i „Fabulariach” oraz oczywiście w Piśmie kulturalnym „Fragile”.

Fragile – pismo kulturalne
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Dofinansowano ze środków Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bratniak”.

 

Beznazwy-1

PLENER MALARSKI W OGRODZIE BOTANICZNYM – czerwiec 2016

Kolejny czerwcowy plener za nami – pogoda jak na zamówienie!

Do zobaczenia w październiku (może nawet w Ogrodzie Botanicznym)!

20160615_104128

20160615_104438

20160615_101835

 

 

 

 

 

 

 

20160615_101903

 

 

 

 

 

 

 

20160615_103552

20160615_112349

 

 

 

 

 

 

 

20160615_112251

 

 

 

 

 

 

 

20160615_104120

20160615_104310

20160615_110459

 

 

 

 

 

 

 

20160615_103030

 

 

 

 

 

 

 

20160615_120345

20160615_102000

 

 

 

 

 

 

 

20160615_103527

20160615_103112

 

 

 

 

 

 

 

20160615_105703

20160615_110816

20160615_111224

20160615_110445

20160615_112349

20160615_112217

20160615_105633

20160615_103030

20160615_102000

20160615_120023

20160615_104349

20160615_104113

20160615_111224

20160615_120830

20160615_120318

 

20160615_104310

20160615_104120

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XIII Krakowski Konkurs Recytatorski

XIII KRAKOWSKI KONKURS RECYTATORSKI
ELIMINACJE REJONOWE

Protokół z posiedzenia jury eliminacji rejonowych Kraków-Śródmieście
XIII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

które odbyły się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury
25 i 26 lutego 2016 roku

Jury w składzie:
przewodnicząca: Barbara Szałapak – aktorka, pedagog
Justyna Kowalska – reżyser, dramaturg, aktorka
Borys Grzegorz Roman – animator kultury, reżyser
po wysłuchaniu wszystkich uczestników
postanowiło przyznać

w kategorii klas młodszych (I-III)

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH:
1. Alicja Janik (Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek)
2. Jadwiga Hojda (Szkoła Podstawowa nr 4)
3. Alicja Sularz (Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek)

WYRÓŻNIENIA:
Michalina Nikiel (Szkoła Podstawowa im P. Michałowskiego)
Jan Pawłowicz (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (SP nr 11))

w kategorii klas starszych (IV-VI)

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH:
1. Maksymilian Gosztyła Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek
2. Julita Wilk Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
3. Zuzanna Garncarz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.
WYRÓŻNIENIA:
Krzysztof Machaczka Katolicka Szkoła Podstawowa im. ŚW. Rodziny z Nazaretu
Justyna Kozłowska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.

w kategorii klas gimnazjalnych

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH otrzymują:
1. Julia Turczynowicz – Suszycka (Prywatne Gimnazjum nr 7)
2. Gabriela Cholewa (Publiczne Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek)
3. Gabriela Mikuli (Gimnazjum nr 4)
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

KWALIFIKACJE do PRZESŁUCHAŃ FINAŁOWYCH otrzymują:
1. Stanisław Lorys (V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego)
2. (ex aequo)
Maria Pasek (I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego)
Wojciech Parszewski (IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące)

WYRÓŻNIENIA:
Sylwia Nowińska (VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące)
Aneta Małyska (IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące)
Jury gratuluje Nagrodzonym i Wyróżnionym, dziękuje Wszystkim uczestnikom konkursu oraz Nauczycielom – instruktorom (opiekunom).

Jury:
Przewodnicząca: Barbara Szałapak
Justyna Kowalska
Borys Grzegorz Roman

 

25 lutego 2016 r.
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie ul. Mikołajska 2

• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (SP nr 11) – 10:00 – 10:30
• Katolicka Szkoła Podstawowa im. ŚW. Rodziny z Nazaretu – 10:30 – 10:45
• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. – 10:45 – 11:00
• Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek – 11:00 – 11:30
• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 – 11:30 – 11:45

Przerwa: 25 min.

• Szkoła Podstawowa nr 4 – 12:10 – 12:25
• Szkoła Podstawowa nr 7 – 12:25 – 12:40
• Szkoła Podstawowa im. P. Michałowskiego – 12:40 – 13:10

26 lutego 2016 r.
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie ul. Mikołajska 2

• Prywatne Gimnzajum nr 7 – 10:00 – 10:15
• Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny z Nazaretu – 10:15 – 10:30
• Gimnazjum nr 4 – 10:30 – 10:45
• Publiczne Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek – 10:45 – 11:00
• Prywatne Gimnazjum nr 8 – 11:00 – 11:20

Przerwa: 30 min.

• VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące – 11:50 – 12:00
• IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące – 12:00 – 12:15
• V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego – 12:15– 12:35
• I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego – 12:35 – 12:50
• VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące – 12:50 – 13:00
• XX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie – 13:00– 13:10

Ogłoszenie wyników – godz. 14:00

 

Ogłoszenie wyników – godz. 14:00

REGULAMIN KONKURSU:

1. Uczestnicy Konkursu:
 uczniowie krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
2. Konkurs prowadzony jest w drodze trzystopniowych eliminacji:
 etap szkolny
 etap rejonowy
 finał krakowski
3. Eliminacje Szkolne przeprowadzane są na terenie szkół:
 wypełniony Protokół (wzór w załączniku)z przeprowadzonych Eliminacji należy przesłać najpóźniej do 19 lutego 2016 r. na adres organizatora Eliminacji Rejonowych:
Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków
4. Maksymalna ilość zgłoszonych recytatorów z jednej szkoły:
 Szkoła Podstawowa: 6 osób (laureaci pierwszych miejsc):
3 z klas I – III i 3 z klas IV – VI
 Szkoły Gimnazjalne: 3 osoby (laureaci pierwszych miejsc)
 Szkoły Średnie: 3 osoby (laureaci pierwszych miejsc)
5. Eliminacje Rejonowe odbędą się:
25-26 lutego 2016 roku Śródmiejskim Ośrodku Kultury
ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków) – informacje dotyczące kolejności występu uczestników, będą dostępne na stronie internetowej www.lamelli.com.pl
6. Przesłuchania Finałowe odbędą się:
14 marca 2016 r. – dla szkół podstawowych
16 marca 2016 r. – dla szkół ponadpodstawowych
w Domu Kultury Podgórze (ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków) –
o szczegółach laureaci zostaną poinformowani osobiście.
7. Repertuar uczestników obejmuje:
 jeden dowolnie wybrany utwór poetycki oraz dowolny fragment prozy.
Prezentowane mogą być tylko te utwory, które zostały opublikowane
w książkach lub czasopismach.
8. Czas wykonania prezentacji:
 nie powinien przekroczyć 5 minut.
9. Kryteria oceny uczestników:
 dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny – kostium i rekwizyt nie podnosi oceny.
10. Uroczyste zakończenie XII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego
odbędzie się 21 marca 2016 roku w Domu Kultury Podgórze
o szczegółach laureaci zostaną powiadomieni osobiście.

Marek Grechuta – Interpretacje współczesnych wierszy

Interpretacje współczesnych wierszy
Spotkanie szesnaste: Marek Grechuta
Prowadzi: prof. UP dr hab. Marek Karwala
Wstęp wolny.

Spotkanie będzie małym wstępem do koncertu: “Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa” Joanny Lewandowskiej z zespołem, który w Akademii Muzycznej już 13 lutego.
Pozwoli nam zapoznać się bliżej z twórczością krakowskiego poety i kompozytora, której wspaniałe wykonanie usłyszymy tydzień później.

Ferie zimowe „W MAGICZNEJ KRAINIE BAJEK”

Ferie zimowe

W MAGICZNEJ KRAINIE BAJEK”

warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, edukacyjne i aktorskie
dla dzieci od 6 do 10 lat

Ferie

Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w niezwykłej podróży do świata bajek!

Wyobraźmy sobie, że uwielbiana przez wszystkich Pipi Langstrumpf , zgubiła swoją bajkę. Zadaniem dzieciaków będzie odnalezienie zaginionej książki, z której pochodzi główna bohaterka. Podróż okaże się niezwykle fascynująca, ponieważ dzieci wyruszą na poszukiwania z Pipi i jej ukochaną Małpką Panem Nilssonem. Po drodze spotkamy wiele postaci z innych bajek i poznamy ich niezwykłe przygody.
W pierwszym tygodniu ferii spotkamy się z bohaterami baśni Andersena i Braci Grimm: Królową Śniegu, Jasiem i Małgosią, Kopciuszkiem, Złotą Rybką i Małą Syrenką,
a w drugim wybierzemy się do świata współczesnych bajek i poznamy niesamowite przygody znanych i lubianych bohaterów Lego Ninjago czy pingwinów z Madagaskaru. Zostaniemy zaproszeni też do magicznej Krainy Lodu, gdzie czekać na nas będą opowieści w królestwie wiecznej zimy.
Nasza podróż będzie wypełniona wspaniałymi atrakcjami i zakończy się
Wielkim Bajkowym Balem.
Ta niezwykła wędrówka połączy dwa światy – świat starych baśni i współczesnych bajek
i pokaże, że chociaż każdy z nich jest inny, to równie fascynujący!

PROGRAM

18 – 22 stycznia, godz. 9-14.30 (tydzień pierwszy)

ŚWIAT BAŚNI

 • Królowa Śniegu

 • Jaś i Małgosia

 • Kopciuszek

 • Rybak i Złota Rybka

 • Mała Syrenka

 • Warsztaty aktorskie – zabawy inspirowane tekstami bajek

25 – 29 stycznia, godz. 9-14.30 (tydzień drugi)

BAJKI WSPÓŁCZESNE

 • Pingwiny z Madagaskaru

 • Lego Ninjago

 • Kraina Lodu

 • Truskawkowe Ciastko

 • Baśniowy Bal

 • Warsztaty aktorskie – zabawy inspirowane tekstami bajek

WSTĘP WOLNY! Liczba miejsc ograniczona – lista zapisów!

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2

e-mail:lamelli@lamelli.com.pl tel. 12 4220814, 4221955

MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY

Serdecznie zapraszamy na recital Adrianny Mai Kućmierz, pod przewrotnym tytułem „Miłość Ci nic nie wybaczy”. Artystce towarzyszyć będą: Adrian Konarski – fortepian, Staszek Słowiński – skrzypce i Dawid Smoleń – kontrabas.
Miejsce: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2 Kraków
Bilety w cenie 20 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem.
Zapraszamy!

HISTORIA WNĘTRZ OD ŚREDNIOWIECZA DO SECESJI – październik 2015

Śródmiejski Ośrodek Kultury
zaprasza na cykl wykładów, które odbywać się będą przy oryginalnych obiektach z epoki w największej w Polsce Galerii Rzemiosła Artystycznego, mieszczącej się w Muzeum Narodowym w Krakowie. W dziesięciu salach pokazano ponad dwa i pół tysiąca eksponatów w układzie chronologicznym, od wczesnego średniowiecza po przełom XIX i XX wieku. Obok najbardziej charakterystycznych przedmiotów, wystawiono zabytki o wyjątkowej wartości artystycznej, będącymi unikatami w skali europejskiej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z charakterem dawnych wnętrz, obserwować przemiany stylów i mód, poznać dawne techniki artystyczne. Piękne przedmioty pełniły różne funkcje, służąc kultowi religijnemu i splendorom świeckim. Mówiły o bogactwie i statusie społecznym właścicieli, były przedmiotem dumy rodowej. Bez nich nie mogło się obejść bogate życie szlachty i mieszczaństwa. Przedmioty te zamawiane u polskich i obcych rzemieślników, bądź sprowadzone z zagranicy, świadczą o potrzebach estetycznych i gustach dawnych Polaków.
Cykl obejmuje 8 godzinnych wykładów. Wszystkie spotkania odbywać się będą w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, w czwartki o godzinie 17.00. (23.04.15 – 18.06.15)

Plan spotkań:

8.10.15    Historia wnętrz epoki średniowiecza
15.10.15  Historia wnętrz epoki renesansu
22.10.15  Historia wnętrz epoki baroku
29.10.15  Historia wnętrz epoki rokoka
5.11.15     Historia wnętrz epoki klasycyzmu
12.11.15   Historia wnętrz epoki biedermeieru
19.11.15   Historia wnętrz epoki historyzmu
26.11.15  Historia wnętrz epoki secesji

Cena – 160 zł (wykłady + wstęp do muzeum)

Miejsce spotkań – Muzeum Narodowe – Gmach Główny, al. 3 maja

Prowadzenie:

Monika Wlezień – historyk sztuki, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, autor wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000-2007 kierownik Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów „Arcydzieła sztuki”, oraz w latach 2002-2003 sześć edycji “Kursu historii dawnych wnętrz”.
W 2012 roku projekt “HEAD”, którego była kuratorem, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt nagrodzono w konkursie „EDUinspiracje” objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

DSC_0208_portret_01

 

 

 

 

Zapisy i informacje:

Śródmiejski Ośrodek Kultury

12 422 19 55

monikakozera@lamelli.com.pl

 

Grupa AD HOC „Serial improwizowany” – odc. 1

Po sukcesie serialu „Miłość zabita dechami”, który wszyscy mieliśmy okazję oglądać na scenie ŚOK w poprzednim sezonie, Grupa AD HOC zdecydowała się kontynuować serialową ścieżkę i tym razem zaproponować Państwu improwizowany serial medyczny.
Mały szpital w małym miasteczku. Zgrana ekipa lekarzy, w której życie zawodowe miesza się z prywatnym, ambicje z pokusami, miłość z rozsądkiem, doświadczenie z nonszalancją, a recepty na sukces z objawami porażki. Pacjenci, których nie ominąłby sam doktor House. Pielęgniarki, na których oko zawiesiłby sam doktor Burski. Tempo jak w Ostrym Dyżurze, emocje jak w Domku na Prerii. Do tego w każdym odcinku Gość Specjalny wcielający się w trudny medyczny przypadek…
Wszystko to – specjalnie dla Was – już od 21 września w Śródmiejskim Ośrodku Kultury. Zapraszamy!

Bilety: 15 zł przedsprzedaż/ 20 zł w dniu występu.

Aktorski coaching – 10-dniowe intensywne warsztaty dla dorosłych

I termin – 6- 17. 07

II termin – 20- 31. 07

Jeśli chcesz:

– “doświadczyć magii sceny” na własnej skórze,

– zbudować samoświadomość (ciało, emocje, głos),

– pogłębić poczucie pewności siebie,
– zdobyć, poszerzyć umiejętności interpersonalne,
– odkryć siłę samoakceptacji,
– wyzwolić w sobie pozytywną energię,
– rozwinąć swój twórczy potencjał

A ponadto:

– nauczyć się ustalać konkretne cele w swoim życiu prywatnym i zawodowym,

– efektywniej wykorzystywać swoje zasoby wiedzy, umiejętności, zdolności,

– podejmować trafniejsze decyzje


 Jeśli szukasz:
– wyznań,  
– sposobu na opanowanie stresu przed wystąpieniami publicznymi,
– urozmaicenia i oderwania od codziennych zajęć i pracy…

te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Coaching z wykorzystaniem narzędzi i działań aktorskich, to najlepsza droga do pełniejszego wykorzystania Twojego naturalnego potencjału i wszystkich talentów, które posiadasz!

W programie:

– trening interpersonalny,

– intensywny trening aktorski, a w nim:
– kształtowanie wyobraźni scenicznej,
– praca z partnerem w prawdziwym kontakcie „tu i teraz”,

– wydobywanie prawdy scenicznej,
– emocje – świadomość, kontakt, ekspresja,
– praca z przestrzenią, słowem, rekwizytem,

– plastyka ruchu,
– taniec, ruch sceniczny,
– sztuka wizualizacji i improwizacji

– praca z celami, marzeniami,

– budowanie motywacji,

– przekraczanie własnych ograniczeń,

Warsztaty są przeznaczone dla:

– pasjonatów aktorstwa,

– osób, których praca łączy się z wystąpieniami publicznymi, byciem w centrum uwagi, byciem liderem w zespole,

– instruktorów teatralnych, nauczycieli,

– performerów, improwizatorów,

– wszystkich, którzy pragną się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności!

Terminy:

I termin – 6- 17 lipca (oprócz 11, 12), godz. 17 30 – 20 30

II termin – 20- 31 lipca (oprócz 25, 26), godz. 17 30 – 20 30

Gdzie:

Śródmiejski Ośrodek Kultury ul. Mikołajska 2 (Mały Rynek) Kraków

Wiek:

+ 18 lat

Inwestycja:

500 zł

*450 zł do 22 czerwca (I termin); do 6 lipca (II termin)

Zgłoszenia:

kmzawadzkatrener@gmail.com

w zgłoszeniu proszę podać:

– imię, nazwisko, wiek, nr telefonu kontaktowego

– cel udziału w warsztatach

“Tuż po zakończeniu wakacyjnych warsztatów zaczęłam… spełniać swoje marzenia! Warsztaty pomogły mi poczuć czego potrzebuję i speszyć się… żyć! Oj jak ja chcę żyć swoim życiem! Kasia, według mnie robi kawał świetnej, fantastycznej, niezapomnianej, magicznej, wielkiej, ekscytującej, wzruszającej, głebokiej, wesołej, energetycznej, motywującej i bardzo, bardzo, bardzo, bardzo potrzebnej LUDZIOM ROBOTY!!!”
Małgosia

Prowadzenie:

Katarzyna Maria Zawadzka

Aktorka i pedagog. Obecnie współpracuje z Teatrem KTO w Krakowie. Oprócz działalności aktorskiej, od kilku lat z dużym sukcesem prowadzi warsztaty aktorskie. Ukończyła studium aktorskie “Lart Studio” oraz studia pedagogiczne na Uniwersytecie Pedegogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od tego czasu sukcesywnie podnosi swoje umiejętności uczestnicząc w kolejnych kursach m. in.:
• Masterclass of acting in Los Angeles; prowadzenie Bernard Hiller (acting&success coach) ,
• Metoda aktorska Lee Strasberga i technika aktorska Sanforda Meisnera; prowadzenie Zenon Kruszelnicki ( Academy of Dramatic Arts, Nowy York),
• Intensywny trening aktorski „Alfabety sceny – ciało, głos, rytm”; prowadzenie: Tomasz Rodowicz (Teatr Chorea z Łodzi),
• Warsztaty teatralne dla nauczycieli i instruktorów teatralnych; prowadzenie Adam Radosz (Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach),
• Team coaching & Action learning; prowadzenie Jakub Rozbicki (coach ICF ACC),
• Warsztaty z improwizacji praktycznej; prowadzenie Michał Mącznik (Improv Club),
• Obecnie uczestniczy w procesie coachingu zawodowego prowadzonego metodą psychologii procesu.
Podczas podróży teatralnych z Teatrem KTO miała przyjemność prowadzić warsztaty dla studentów szkół artystycznych w Kolumbii w ramach XIII Festival Iberoamericano de Teatro de Bogota. W swojej pracy instruktorskiej łączy metody aktorskie Konstantego Słanisławskiego i Lee Strasberga z technikami improwizacji oraz autorską techniką Bernarda Hillera.
www.katarzynamariazawadzka.pl

Dyskusja nt. WARSZTATU – promocja najnowszego numeru pisma kulturalnego FRAGILE

Zapraszamy na dyskusję wokół tematu przewodniego najnowszego wydania „Fragile”, czyli WARSZTATU.

Goście specjalni:

Marcin Barski
Piotr Bujak
Konrad Gęca
Rafał Mazur

Prowadzenie: Tomasz Gregorczyk

21 czerwca, godz. 18:00
Kawiarnia Naukowa – ogródek
Stanisława Żółkiewskiego 19, Kraków, niedaleko Ogrodu Botanicznego
Dołącz do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/886305701430828/

Spotkanie odbędzie się w ramach programu REWIZYTA /// Muzykoterapia (koncerty i instalacje)
https://www.facebook.com/events/1576549802611299/
“Oczywiście, że można uprawiać prawie każdy rodzaj sztuki, nie mając absolutnie żadnego przygotowania. Ba, może nawet właśnie to daje nam najwięcej przyjemności – kiedy nic nie musimy umieć i niczego nie musimy osiągnąć. Takie szczęście początkującego, kiedy liczy się proces, a nie efekt. Chwileczkę… Czy nie tak mówią niekiedy…”
http://www.fragile.net.pl/home/warsztat-1-27-2015-list-od-redakcji/

 

Marcin Barski – wydawca (Audiothong, Mathka), animator kultury, twórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego (ipd.edu.pl).

Konrad Gęca – muzyk, animator, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, organizator cyklu spotkań ze sztuką dźwięku Muzykoterapia. Autor artykułu
http://www.fragile.net.pl/home/koncept-versus-umiejetnosci-problem-warsztatu-w-nowej-muzyce/

Rafał Mazur – improwizator, gra na akustycznej gitarze basowej; trenuje też sztukę walki TaiJi Quan Chen i studiuje filozofię Dalekiego Wschodu, a zainteresowania te łączy z praktyką swobodnej improwizacji.

ffffffffffffff

Fragile – pismo kulturalne
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Dofinansowano ze środków Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bratniak”.

KONCERT PAPIESKI

plakat

Lwów – Dolny Łyczaków

Lwów – Dolny Łyczaków. Pokaz slajdów połączonych z promocją książki o Lwowie autorstwa Przemysława Włodka.

Przemysław Włodek, lekarz, pasjonat Kresów Wschodnich, autor licznych prezentacji i wykładów, ale też autor przewodników „Wilno” oraz „Lwów” wydanych nakładem Wydawnictwa Rewasz.

CENTRUM WOKALISTYKI przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury

CENTRUM WOKALISTYKI

przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury

 

Pomysł powołania do życia Centrum Wokalistyki, zrodził się z kilkuletniej współpracy Śródmiejskiego Ośrodka Kultury z Anną Stolarczyk, i jest  odpowiedzią na rozpoznanie zapotrzebowania na tego typu aktywność (rosnące zainteresowanie nauką śpiewu klasycznego wśród młodzieży, a także wielka liczba wokalistów potrzebujących pogłębienia wiedzy na temat profesjonalnej techniki wokalnej, zgodnie z tym, jak wysoko poprzeczka światowej wokalistyki zawieszona jest dzisiaj).

PROPONUJEMY:

 

1. Darmowe przesłuchanie, mające na celu stwierdzenie potencjału (warunków głosowych i słuchowych) osoby zainteresowanej podjęciem nauki śpiewu klasycznego. Nie przesłuchujemy osób młodszych, niż te, które mają ukończone 16 lat.

2. Przygotowanie do egzaminów wstępnych  na Wydziały Wokalne PSM II st. oraz Wydziały Wokalne Akademii Muzycznych.

– dobór repertuaru egzaminacyjnego, pod kątem etapu rozwoju głosu, jego gatunku i specyfiki, z uwzględnieniem wymagań danej instytucji, do której osoba zainteresowana pragnie się dostać.

– przygotowanie repertuaru egzaminacyjnego z pedagogiem śpiewu klasycznego i akompaniatorem.

– przygotowanie do egzaminów z Kształcenia Słuchu na Wydziały Wokalne PSM II st. dla osób bez przygotowania muzycznego.

3. Lekcje indywidualne dla wszystkich zainteresowanych, zarówno dla tych początkujących, rozpoczynających swą przygodę ze śpiewem, jak i tych, którzy mają już pewne podstawy klasycznej emisji głosu, a pragną wzbogacić swoją wiedzę i udoskonalić technikę śpiewu, lepiej zrozumieć gatunek swojego głosu, przygotować właściwy repertuar do przesłuchań, konkursów krajowych i międzynarodowych…

4. Warsztaty STUDIUM SZTUKI WOKALNEJ – współorganizowane ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury, trwające około tygodnia, intensywne kursy, obejmujące pracę nad repertuarem, pogłębieniem wrażliwości muzycznej, udoskonaleniem środków wyrazu i ekspresji scenicznej, poprzedzające koncert finałowy. Warsztaty są zintensyfikowaniem zwykłej pracy nad głosem i rozwojem artystycznej osobowości uczestnika, a nade wszystko sprawdzianem zastosowania zdobytych umiejętności w praktyce, dla wszystkich osób korzystających z zajęć w Centrum Wokalistyki.

5. Inne projekty – wyróżniających się wokalistów, Centrum Wokalistyki zaprosi do uczestnictwa w innych koncertach, czy projektach, promujących talent i klasyczny śpiew.

Informacje i zapisy: teresafeliks@lamelli.com.pl

centrumwokalistyki@gmail.com

 

zajęcia prowadzi

      

ANNA STOLARCZYK (sopran)

 

Urodziła się w Rabce na południu Polski. Rozpoczęła swą edukację wokalną w wieku 18 lat. W 2001 roku została przyjęta na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, do klasy śpiewu Ewy Kowalczyk.

W trakcie studiów stanęły przed nią liczne możliwości zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Na scenie Opery i Operetki w Krakowie, w ramach studenckich spektakli wykonywała duże fragmenty partii takich jak partia Paminy z „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta, czy też partia Rozalindy („Bal u księcia Orlovsky’ego” ) z operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa.

W listopadzie 2004 roku , w rezultacie konkursu, została wybrana do wykonania solowej partii sopranu I w dziele „Siedem bram JerozolimyKrzysztofa Pendereckiego, pod dyrekcją kompozytora.

Od grudnia 2004 roku uczestniczy w produkcjach KRAKOWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ (sopran solo w „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, wystawianym w formie misterium scenicznego, tytułowa partia w „Zaide” oraz Barmherzigkeit w „Die Schuldigkeit des Ersten Gebots” W. A. Mozarta). Stała współpraca z tą sceną, stanowi ważną część jej artystycznej działalności.

Doskonaliła swój warsztat wokalny pod okiem pedagogów takich jak Vivianne Zlomke, Lioba Braun, Teresa Żylis-Gara, Ryszard Karczykowski, Marcin Habela, Helena Łazarska, oraz Arkadiusz Burski. W latach 2005-2011 mieszkała w Szwajcarii. Ukończyła tam, równolegle z krakowską Akademią Muzyczną, Konserwatorium Muzyczne w mieście Neuchâtel.

W styczniu 2007 roku wykonała partię tytułową w poemacie lirycznym C. Debussy’ego „La Damoiselle élue” pod dyrekcją Guillauma Tourniaire.

W 2008 roku występowała gościnnie w trzech edycjach międzynarodowego festiwalu „LA FOLLE JOURNEE”, w Fontevraud i w Nantes (Francja) oraz w Tokio (Japonia), śpiewając solową partię sopranową w „Małej Mszy Uroczystej” G. Rossiniego, pod dyrekcją Michela Corboza, oraz partie Marii i Jeminy w oratorium „Łazarz” F. Schuberta, pod dyrekcją Gorki Sierry.

Współpracując z innymi dyrygentami w Szwajcarii, takimi jak Nicolas Farine, Christian Delafontaine, Adriano Giardina, Christophe Gesseney, czy Jean-Claude Fasel, interpretowała liczne solowe partie repertuaru oratoryjnego, między innymi w dziełach takich jak : „Msza h-moll” J. S. Bacha, „Magnificat” i „Gloria” A. Vivaldiego, „Dixit Dominus” G. F. Haendla, „Requiem” i „Wielka Msza c-moll” W. A. Mozarta, „Niemieckie Requiem” J. Brahmsa, „Requiem” G. Fauré, „Requiem” G. Donizettiego czy też „Gloria” F. Poulenca.

21 listopada 2008 roku, Fundacja Jmanuel und Evamaria Schenk przyznała Annie Stolarczyk Grand Prix w konkursie na interpretację dzieła wokalnego, organizowanym dorocznie dla młodych solistów.

W czerwcu 2009 roku, na zaproszenie Ministerstwa Kultury Filipin i Ambasadora Filipin w Szwajcarii, dała kilka koncertów w ramach zorganizowanego dla niej tournee, uwieńczonego recitalem na deskach teatru Thangalang Aurelio Tolentino w Manili.

 

Latem 2008 roku, warsztaty wokalne dla chórzystów: „Atelier lyrique – MUSIQUE MONTAGNE” w Szwajcarii, które prowadziła na zaproszenie Christopha Gesseney, zainaugurowały jej działalność pedagogiczną. W późniejszym czasie otrzymała wiele propozycji prowadzenia podobnych zajęć, od innych chórów na terenie Szwajcarii (m.in. Ensemble Chorale de la Côte, mający swą siedzibę w mieście Nyon), później także na terenie Francji. W dalszej kolejności, odpowiadajac na zainteresowanie chętnych, rozpoczęła nauczanie indywiduale, które aktualnie zajmuje pokaźną część jej pracy twórczej.

 

Ostatnio, z myślą o adeptach sztuki wokalnej, kształconych przez Annę Stolarczyk, powstają utwory komponowane przez samą artystkę, które następnie wykonywane są w ramach autorskich projektów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XI Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

XI Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego na XI edycję naszego festiwalu, która odbędzie się w dniach 25-26 lipca 2014.
Motywem przewodnim będzie tym razem Noc Wojenna, podczas której usłyszymy utwory Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do problematyki II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.

Festiwal rozpocznie się 25 lipca o godzinie 17.00 w hali Łuczniczka przy ul. Łopuskiego, kiedy to tradycyjnie publiczność będzie miała okazję ocenić wykonawców ubiegających się o laury w konkursie festiwalowym.
O godzinie 21.00 rozpocznie się I część wspomnianej Nocy Wojennej.
O godzinie 22.30 odbędzie się ogłoszenie werdyktu konkursowego przez jury, a o 23.00 — II część artystyczna.

Wojciech Brzeziński Hadrian Tabęcki Jarosław Gugała Marcin Kołaczkowski

26 lipca o godzinie 12.00, zgodnie z tradycją festiwalu, odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy drużyną publiczności pn „Kuglarze” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego.
O godzinie 17.00 w sali konferencyjnej hotelu Aquarius przy ul. Kasprowicza 24 zaplanowaliśmy II edycję ogólnopolskiego testu z wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, sprofilowanego na zaangażowanych słuchaczy i wielbicieli pieśni barda, a następnie prezentację książki Katarzyny Walentynowicz Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim (Wydawnictwo Bellona).

Udział w konkursie
Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XI edycji Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 20 czerwca br. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl
Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Przewodniczącym jury będzie Jan Poprawa. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego poinformujemy w terminie do 25 czerwca br.
Noclegi
Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji prosimy o e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl
Na zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru tel. kontaktowego, czekamy do 15 lipca br. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

„Śmieją się złote łany”

Koncert pieśni, arii operowych i operetkowych w wykonaniu Katarzyny Gierla (sopran), absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, przy fortepianie ad. Joanna Wittek. W programie pieśni kompozytorów polskich, m.in.: Ludomira Różyckiego, Stanisława Niewiadomskiego, Fryderyka Chopina, również pieśni neapolitańskie E. Curtisa, arie operowe W. A. Mozarta, G. Pucciniego, J. Offenbacha, S. Moniuszki oraz arie operetkowe F. Lehára i E. Kálmàna. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek.

 

Bilety w cenie 10 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem.

Informacja tel.: 602 424 676

 

Katarzyna Gierla – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr hab. Olgi Popowicz, gdzie otrzymała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem. W trakcie studiów zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim, partią Królowej Nocy z opery „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta. Laureatka konkursów wokalnych m.in. II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, a także Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju – Nagroda Specjalna na wniosek Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana.

Joanna Wittek – absolwentka studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Marii Bilińskiej-Riegerowej i kameralistyki w klasach prof. Marii Szmyd Dormus i prof. Janusza Zathey’a. Umiejętności doskonaliła podczas międzynarodowych seminariów muzycznych w Weimarze w klasie prof. Normana Shetlera. Wieloletni akompaniator i pedagog kameralistyki na AM w Krakowie na stanowisku adiunkta. Od wielu lat współpracuje w klasach takich pedagogów, jak: Eugenia Umińska, Zbigniew Szlezer, Kaja Danczowska, Józef Mikulski, Witold Herman, Barbara Światek-Żelazny, Adam Szybowski, Helena Schubert-Słysz, Jadwiga Romańska, Helena Łazarska, Olga Popowicz, Jerzy Artysz, Christian Elssner, Leopold Spitzer, Gerard Kahry.

Dobra sztuka jest zawsze współczesna

wykład: Krzysztof Siatka 

10 czerwca 2014 (wtorek) o godz. 16.00

 

W parafrazie cytatu z Fiodora Dostojewskiego, który stał się tytułem wykładu w ramach cyklu Sztuki oswajanie, zastąpiono przymiotnik „prawdziwa” słowem „dobra”. W chwili, kiedy bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, że coś jest prawdziwe czy, tym bardziej, że coś jest prawdziwą sztuką, wydaje się, że o wiele łatwiej jest nadal wartościować, uznając coś za dobre lub złe.
Wychodzimy z przekonania, że sztuka współczesna oraz dawne wytwory kultury materialnej mają wiele do zaoferowania współczesnemu odbiorcy. Mogą nie tyle polepszyć jakość jego życia, ile przede wszystkim odkryć nieuświadomione nam wcześniej aspekty egzystencji. Prześledzimy żywe w świadomości ludzi dzieła sztuki dawnej i te najważniejsze ze współczesnych. Szukając podobieństw między dziełami z różnych okresów, zastanowimy się nad różnicami i podważymy stereotypy.

 

WSTĘP WOLNY

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2

 

Krzysztof Siatka – historyk sztuki, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i J.W. Goethe Universität we Frankfurcie nad Menem; krytyk sztuki i kurator związany z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Interesuje się sztuką neoawangardy i współczesną. Autor koncepcji kilkudziesięciu wystaw, w których wzięli udział m.in. Tomasz Dobiszewski, Natalia LL, Ewa Partum, Zdzisław Sosnowski, Teresa Tyszkiewicz, Kinga Araya, Wincenty Dunikowski-Duniko, Alicja Żebrowska, Tima Ulrichs, Christian Boltanski, Kornel Janczy, Justyna Gruszczyk, Roland Wirtz, Jan Berdyszak, Bogusław Bachorczyk.

 

Wykład odbywa się w ramach cyklu Sztuki oswajanie.

Więcej o projekcie >>

Organizator: Stowarzyszenie Fragile

Partner: Śródmiejski Ośrodek Kultury

Patronat: Pismo kulturalne „Fragile”

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Koncert w wykonaniu Chóru „Hejnał”

„Od Broadwayu do Opola” wieczór z Lechem bezalkoholowym.

„Od Broadwayu do Opola” wieczór z Lechem bezalkoholowym. Koncert Anny Alabrudzińskiej Sokołowskiej gwiazda najsłynniejszego polskiego teatru rewiowego Sabat. Gospodarzami wieczoru będą Wacław Krupiński i Łukasz Lech.

Bilety w cenie: 20 zł.

SYLWESTER w Śródmiejskim Ośrodku Kultury

Tradycyjnie zachęcamy Państwa do przywitania Nowego Roku w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie.

Międzypokoleniowa zabawa, tradycyjna kuchnia, toast o północy, sąsiedztwo Rynku Głównego, animacja artystyczna – w tym roku  w klimatach ludowych – i wiele innych atrakcji w przystępnej cenie: 200 zł/osoba i 300 zł/para.

Szczegóły i rezerwacja: tel. 602 424 676

„Nieznane kolędy”

Koncert, w którego programie znajdą się tradycyjne pieśni o tematyce świątecznej z odległych zakątków Polski, z różnych regionów, gwar i kręgów kulturowych, a także utwory staropolskie w oryginalnych aranżacjach. Wykonanie: wokaliści Studia Piosenki „Farafka”.

Bilety: 10 zł ulgowy i 15 zł normalny.

18 XII, godz. 19.00

Wręczenie nagrody „Krakowska Książka Miesiąca”.

Adam Wodnicki: Arelate. Obrazki z niemiejsca (Wyd. Austeria). Prowadzenie: Elżbieta Zechenter-Spławińska, Ireneusz Kania.

Adam Wodnicki,  profesor zwyczajny sztuki, tłumacz literatury francuskiej. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki II i I stopnia, odpowiednio w 1977 i 1983 roku. Członek-założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Poetów Europy Środkowej i Wschodniej Cap a l’Est z siedzibą w Bratysławie. Od 2002 roku członek zespołu redakcyjnego wydawnictwa Austeria.

16 XII, godz. 18.00

„Melancholia”

To wyjątkowy koncert w całości poświęcony twórczości Violetty Villas. Program wypełnią piosenki z repertuaru tej wielkiej gwiazdy polskiej i światowej sceny.

Śpiew: Magda Bierońska, Ewa Breguła, Natalia Hodurek, Wiktoria Sikorska, Paulina Żołna – wokalistki ze Studia Piosenki „Farafka”, laureatki ważnych nagród, uzdolnione estradowo solistki. Koncepcja, aranżacje na fortepian, scenariusz, przygotowanie wokalne wykonawczyń, akompaniament: Rafał Kępiński

Bilety: 10 zł ulgowy i 15 zł normalny

15 XII, godz. 18.00

„Z Pastorałem i Humorem”

„Z Pastorałem i Humorem”, prezentacja książki Marka Mirosławskiego oraz projekcja filmu „Z wiarą na głęboką wodę” Anny Kaszewskiej  i Łukasza Lecha.
W czasie wieczoru autorzy podzielą się swoimi pogodnymi wspomnieniami z wiązanymi z postacią księdza bp Albina Małysiaka. Na poczęstunek zaprosi firma Catering Pawła Niemczyka oraz cukiernia Franczak.
Wstęp wyłącznie za zaproszeniami (do odbioru w ŚOK ul Mikołajska2 do wyczerpania)

10 XII, godz. 19.00

Klasztor S.S. Norbertanek, ul. Kościuszki 88

 

Izabela Apanańska, Anobium

Obrazy Izy Apanańskiej, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, stanowią rejestrację fragmentów otaczającej nas rzeczywistości. Oto zwyczajny, piętrowy dom, stojący na zielonym polu; puchaty kocur, jarzący się ciepłą plamą na spokojnym, gładkim błękicie tła; biały koń wśród wysmukłych pni sosen; bawiąca się sznurem korali dziewczyna w czerwonej sukni czy wreszcie kobieca postać stojąca w gęstwinie wysokich drzew.

Po chwili obcowania z tymi obrazami zaczyna jednak docierać do naszej świadomości, że ów wspomniany wyżej dom to ponura skorupa bez śladów życia, stercząca samotnie w bezkresnej, mglistej pustce, a ciemne smugi na murawie sprawiają, że wygląda ona jak zarośnięte wodorostami dno mrocznego jeziora. Kot lewituje, unosząc się jak balon na uwięzi swego ogona, patrząc/?/ na nas żółtymi, pustymi tęczówkami. Chudy, wielkogłowy i bezogoniasty, czujnie napięty koń refleksuje złocistym światłem, niewytłumaczalnym wobec niebieskiej mgły spowijającej czarne pnie drzew. Na jaskrawoczerwonej sukni modelki możemy policzyć pojedyncze paciorki białych korali i drobno plisowane fałdki stroju, lecz mimo pełnego oświetlenia nie dojrzymy jej twarzy, ukrytej w chmurze kruczoczarnych włosów. Wędrująca w głąb lasu postać w bieli, z kaskadą długich, złocistych włosów emanuje dziwną poświatą; dostrzegamy anioła, schodzącego w otchłań piekła…

Opisane tu obrazy, podobnie jak inne prace autorki, inspirowane dawną fotografią czy też scenami z niemego kina, stanowią próbę ukazania we współczesnej formie malarskiej odwiecznych, metafizycznych niepokojów człowieka, który przecież – pomimo korzystania z osiągnięć nauki, kosmicznych technologii i możliwości wirtualnego świata internetu – zawsze zadawać będzie sobie pytania, na które wiedza nie daje odpowiedzi. Sztuka  natomiast może mu  pomóc w pogodzeniu się z tym stanem rzeczy.

Adam Wsiołkowski

 

Izabela Apanańska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego w 2003 roku. W roku 2002 otrzymała stypendium na Uniwersytecie UIAH w Helsinkach. Ukończyła Szkołę Projektowania i Reklamy w Łodzi dyplomem w 1998 roku. Projektuje i prowadzi warsztaty twórcze. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, laureatką nagrody za wyniki pracy dydaktycznej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Uczestniczka studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej w krakowskiej ASP.

 

WERNISAŻ: 24 PAŹDZIERNIKA 2013 O GODZ. 19.00
WYSTAWA CZYNNA DO 22 LISTOPADA

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

 

Kot-lewitujący fw Dom-fw

 

W prawo, w lewo czy nigdzie?

Pokaz premierowy filmu krótkometrażowego.

 

Film artystyczny o młodym człowieku, który zostaje postawiony przed najważniejszymi wyborami w życiu.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Michał Rakowski,

montaż: Kamil Roguski,

muzyka: Adam Ciszkiewicz,

kostiumy: Weronika Mrzygłód,

charakteryzacja: Elżbieta Cinal.

występują:

Filip – Dawid Jaguś,
Sandra – Aleksandra Warhol,
Karolina – Ewelina Zawada,
Mama Filipa – Michalina Ponichtera,
Osiłek – Szymon Grzybek,
Kontroler Biletów – Elżbieta Cinal.

 

Wstęp wolny.

III Krakowska Noc Poezji

W ramach tegorocznej KRAKOWSKIEJ NOCY POEZJI zapraszamy na:

 1. „Świr” – MONODRAM WEDŁUG POEZJI ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ
 2. „Piosenki pisane nie dla pieniędzy” – Koncert Agnieszki Grochowicz

Wacław Krupiński. Cały w muzyce

Pierwsza myśl to zdumienie, że Leszek Aleksander Moczulski, poeta uznany, nagradzany, poeta od ponad czterech dekad obecny w krainie masowej wyobraźni, współtwórca tak wielu piosenek, które niemal natychmiast stały się przebojami, autor, którego frazy – „Cała jesteś w skowronkach”, „Ludzie, zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie…”, „Ludzie listy piszą”… – nabrały waloru słów skrzydlatych, zebranych przez prof. prof. Markiewicza i Romanowskiego, nie doczekał się przez tyle lat choćby małego zbioru swych piosenek. Druga – to pytanie o to, ile takich piosenek stworzył, a pamięć od razu podpowiada tytuły i kojarzonych z nimi wspaniałych wykonawców, fantastycznych kompozytorów… I tak to osłupienie narasta – nie było zbioru z tymi piosenkami?! I oto JEST! Właśnie ten, który mają Państwo w rękach. Przygotowany przez poetę.

 

W styczniu tego roku Leszek Aleksander Moczulski odebrał – i to po raz drugi; nieliczni tego doświadczyli – Nagrodę Miasta Krakowa. Pierwsza honorowała jego poemat Exodus, wystawiony w 1974 roku przez Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU. Druga była już ukłonem w stronę twórcy za całość jego dokonań. Teraz, dzięki decyzji prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, może się cieszyć, a my wraz z nim, dokonanym przez siebie wyborem piosenek.

 

Ile ich stworzył? Odpowiedź nie jest prosta, a może nawet jest niemożliwa. Dwieście, trzysta, czterysta? Wszak zanim pisał je dla Skaldów, którzy w roku 2015 doczekają swego półwiecza, zanim ofiarował swe teksty krakowskim Dżamblom, zanim Markowi Grechucie napisał Korowód, zanim współtworzył z Janem Kantym Pawluśkiewiczem płytę zespołu Anawa z Andrzejem Zauchą jako solistą, współkierował Teatrzykami Piosenki UJ – tym bez nazwy; i późniejszym – Sowizdrzałem. Jeszcze wcześniej, w Międzyuczelnianym Klubie Literackim, zaprzyjaźnił się z Wincentym Faberem i przyznał mu rację, gdy ten radził, że „Najlepiej pisać wiersze, książki dla dzieci i piosenki”. A była jeszcze wyniesiona z liceum pamięć o Julianie Tuwimie, który tymi właśnie trzema szlakami podążał.

 

Moczulski wędrował tymi szlakami cały czas. Naturalnie raz dominowała poezja, to nastawał czas piosenkowy, to bardziej skupiał się na pisaniu dla najmłodszych, także tych pokrzywdzonych przez los… Można by nawet – zestawiwszy daty ukazywania się kolejnych tomików (i biorąc poprawkę na działalność niesławnej pamięci cenzury, która tom Narzędzia i instrumenty opóźniła o trzy lata) i zdominowanych przez tego autora płyt – sinusoidalnie wykreślić czas pisania wierszy, którym autor wyznaczył byt samodzielny, i ten poświęcany na teksty mające dotrzeć do odbiorcy dopiero zespolone z muzyką.

 

„Nie przeceniam roli tekstu; od lat podkreślam, że musi być dobry, jeszcze lepsza ma być muzyka, a o wszystkim decyduje i tak wykonanie” – mówi skromnie, pamiętając pewnie i o prawach rynku, Leszek Aleksander Moczulski. I znając poetę, wiem, że nie ma w jego opinii krzty kokieterii. Ale wiem też, że piosenka, ten parominutowy drobiazg, co potrafi być szlachetnym bibelotem, a nawet klejnotem, to twór synkretyczny, na który składają się wrażliwość i talent autora tekstu, kompozytora i interpretatora. Nierzadko to uroda słów i ich melodia są praprzyczyną… To Marian Hemar w 1934 roku – był już autorem około tysiąca piosenek – zauważył: „W dobrej piosence nie jest bowiem najważniejszą rzeczą ani tekst, ani muzyka. O wartości piosenki decyduje zgodność między muzyką a tekstem”.

 

Krakowski poeta miał radość współpracy z najlepszymi. Też z Krakowa. Najpierw – Andrzej Zieliński, twórca harmonii o wyrafinowanym pięknie, „Jan Sebastian Bach polskiego rocka”, potem Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Jacek Zieliński (młodszy z braci dołączył w 1976 r. Walczykiem dla czekających, przedstawionym w Piwnicy pod Baranami), i Grzegorz Turnau, i Zbigniew Wodecki, i Andrzej Zarycki, znany wszak jeszcze z czasów wspomnianych teatrzyków, jedyny w tym gronie twórca nieśpiewający, co nie przeszkadza mu być fantastycznym nauczycielem interpretacji… I oczywiście nieodżałowany wokalista Andrzej Zaucha! I śpiewająca aktorka Beata Rybotycka! Tak to mistrzowie lgną do siebie.

 

W niczym nie umniejszając rangi wierszy Moczulskiego – jego miejsce w świecie poezji jest niewzruszone – nie można nie dostrzec, że to właśnie twórczość oprawiona muzyką uczyniła poetę sławnym i rozpoznawalnym. I nie dotyczy to tylko piosenek. Sprawiły to choćby i frazy jego songów z poematu obrzędowego Teatru STU Exodus, które oddawały nastroje z pierwszej połowy lat 70. Słowa z tekstów Mówcie do ściany, Na szarość naszych nocy, Pieśń poranna, Gdzie mieszkasz nocy… wyśpiewane, wykrzyczane mocą niecierpliwie wyzwalanej prawdy opisywały stan ducha młodej inteligencji pełniej i prawdziwiej niż niejeden socjolog. Odsłaniały nadzieje, wyrażały pragnienia. „Wstań Polsko, przebudź się, wstań jak wstaje słońce, obudź się wreszcie z naszych marzeń i westchnień”. W 1992 roku posłuchaliśmy natomiast Nieszporów ludźmierskich, którymi poeta dziękował Panu za odzyskaną wolność. Efektu tego kolejnego artystycznego spotkania poety z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem ponad sto razy słuchała na żywo publiczność nie tylko w Polsce. Później artyści stworzyli wspólnie kolejne formy oratoryjne – Przez tę ziemię przeszedł Pan, Radość miłosierdzia. Nie zapomnieli zarazem, że od piosenek zaczęli, zaskoczyli zatem pełną urody, wręcz przebojową płytą Consensus – z Janem Kantym także jako wokalistą; płytą jakże niewypromowaną, co paradoksalne, jeśli zważyć, że firmowało ją Polskie Radio.

 

Ponad sto z tych tekstów przywołuje ten tom. Rozpoczyna go, co pewnie PT Czytelnicy odbiorą jako coś oczywistego, opowieść o Skowronkach: Był bodaj czerwiec 1968 roku, Krystynka miała wracać z Paryża, gdzie była na stypendium naukowym, zatem jechałem do Warszawy, by ją odebrać z lotniska. Siedząc w wagonie restauracyjnym przy kawie, pomyślałem, że ona gdzieś tam wysoko nad chmurami, w samolocie… A potem on będzie zniżał lot, jak te skowronki, których chmary zapamiętałem z dzieciństwa, znad Czarnej Hańczy, dokąd zabierał mnie dziadek. To on w czasie wakacji odsłaniał mi świat przyrody, ukazywał jej urodę. Skowronki pozostały jednym z najsilniejszych przeżyć, fascynowały mnie przez całe dzieciństwo, mogłem patrzeć na nie godzinami. I tak zapisywałem na serwetce: One stoją w powietrzu, /wysoko nad chmurami, /one spadają z nieba, /z wiatrami, z obłokami. A gdy dopisałem linijki Śpiewają twoje włosy, śpiewa twoja sukienka i pantofelek, i słowa Cała jesteś w skowronkach”, poczułem taką radość, że aż chciałem uściskać jakiegoś nieznanego mi, siedzącego naprzeciwko, młodego człowieka. Chyba się wystraszył, bo odszedł pospiesznie.. . wspomina Leszek Aleksander Moczulski.

 

Tekst dostał Andrzej Zieliński. Którego dnia zadzwonił do autora: Przyjedź na Stachowicza, posłuchasz Skowronków… Piosenka o ulicy Stachowicza, gdzie mieszkała rodzina Zielińskich, też jest w tym wyborze. Syn Andrzej dedykował ją: „pamięci Rodziców Zofii i Franciszka Zielińskich”. To w ich mieszkaniu, w 1968 roku, w obecności autora, piosenka została rodzinnie odśpiewana; obu braciom towarzyszył tata Franciszek, wykształcony skrzypek, zarazem pierwszy menedżer zespołu. „Byłem zachwycony” – przywołuje swą reakcję poeta. I dodaje: „Zafascynowałem się Andrzejem od pierwszych jego piosenek, tą pierwszą z moim tekstem były Nocne tramwaje, to było jeszcze przed powstaniem zespołu Skaldowie. Oni pojawili się wiosną 1965 roku”.

 

Któregoś dnia przyszedł do mnie Andrzej. «Ja tobie pomagałem, to teraz kolej na ciebie, założyliśmy zespół, potrzebuję tekstu do muzyki, napisz mi o jarmarku». Podrzucił mi «rybkę», a ja od razu w kawiarni Żaczka napisałem tekst. Cóż, tzw. rybka, czyli najczęściej absolutnie dowolny tekst, informujący autora o ilości sylab i rozłożeniu muzycznych akcentów, była zwłaszcza wtedy czymś ogromnie pomocnym. Magnetofony były jeszcze rzadkością.

 

Na początku nie miałem magnetofonu, ani maszyny do pisania. Pierwszą rzeczą, jaką kupiłem, zapożyczając się, to był magnetofon Grundig. Pozwolił mi już pisać tekst do muzyki odsłuchiwanej z taśmy. A potem jeszcze tata ufundował mi maszynę do pisania. Pamiętam ten dzień, mieszkaliśmy przy alei Pokoju, i ja, z radości, napisałem na tej maszynie niemal od ręki Medytacje wiejskiego listonosza.

 

Andrzej Zieliński miał dar, podkreśla poeta, opowiadania muzyki, i to włącznie z aranżem.

Pisałem nie tyle pod melodię, co pod aranż, a w nim Andrzej był niedościgły. Tak przybliżał mi muzykę do Medytacji wiejskiego listonosza, Dwudziestego szóstego marzenia… Dawał muzykę, „rybkę”, ale i opowiadał, co mu się z daną muzyką kojarzy.

 

Pisał Moczulski teksty głównie do muzyki; wyjątkami, poza Skowronkami, były między innymi: Mateusz IV, inspirowany filmem Żywot Mateusza („Byłem nim zachwycony…”), Prawo Izaaka Newtona, Nie widzę ciebie w swych marzeniach

 

Urzekało mnie u Andrzeja to, że słyszałem w jego muzyce Mozarta, coś wytwornego, delikatnego, a jednocześnie cudownie ironicznego, podszytego delikatnym humorem. Muzyka Andrzeja mnie prowadziła, ona miała tekst w sobie, ja musiałem go odtworzyć; tak było na przykład z Od wschodu do zachodu słońca. Raz zdarzyło się, że dostałem muzykę, a tekstu nie napisałem…

 

Jak przyznaje, początkowo głowił się nad znalezieniem formy poetyckiej adekwatnej do tej muzyki. „Uprawiałem lirykę delikatną, cichutką, a tu – mocne uderzenie” – śmieje się, przywołując ów, zapomniany już, termin, uwieczniony w tytule filmu ze Skaldami w jednej głównych ról.

 

Szybko też zaproszony został Leszek Aleksander przez lidera Skaldów do Radia Kraków, jeszcze przy ulicy Szlak, gdzie zespół rejestrował pierwsze piosenki. „Pamiętam, że wstrzymywałem jakieś nagrania, bo w kilku piosenkach poprawiałem cudze teksty….

 

I tak został kierownikiem literackim Skaldów. Był nim przy kolejnych płytach – na pewno jeszcze przy Ty, potem jego związki z zespołem stawały się coraz luźniejsze, także jako autora. Na pierwszych pięciu longplayach Skaldów aż 32 piosenki – z 56 — podpisane są przez Moczulskiego. Na płycie Wszystkim zakochanym, z 1972 roku, są już tylko trzy jego piosenki, podobnie na późniejszej o cztery lata, pt. Szanujmy wspomnienia.

 

Brakuje go natomiast na albumie Krywań, Krywań, rockowej suicie nagranej w 1972 roku. Acz od tematyki góralskiej, poeta, choć z Suwałk rodem, nie stronił. To on napisał teksty dwóch przebojów Uciekaj uciekaj i Na wirycku.

 

Stopniowe rozchodzenie się dróg Skaldów i ich poety było z jednej strony wynikiem rozmaitych dyskusji artystycznych, z drugiej – współpracy Moczulskiego z innymi wykonawcami krakowskimi – Dżamblami i Anawą. Na kultowej, i jedynej, płycie pierwszego z zespołów, nagranej w 1969 roku, są cztery piosenki Moczulskiego, w tym tytułowa – Wołanie o słońce nad światem.

 

W tym czasie poprzez Jana Kantego Pawluśkiewicza Leszek Aleksander trafia w krąg grupy Anawa. Powstała pierwsza wersja Korowodu, z muzyką Pawluśkiewicza właśnie. Ale dopiero kolejna, stworzona przez Marka Grechutę, rozsławiła ów tekst. „Marek przyjechał do mnie z nagraniem, puściłem na moim grundigu… Ja w ogóle się kochałem w piosenkach Marka Grechuty, bardzo mi się podobała Będziesz moją panią. I fascynowałem się muzyką Jana Kantego”.

 

Nie zaprzestał też Moczulski współpracy z Pawluśkiewiczem, gdy ten, rozstawszy się z Grechutą, nagrał firmowaną przez zespół Anawa płytę z Andrzejem Zauchą jako solistą. Wiele z powstałych wówczas piosenek żyje do dziś, powróciły w wykonaniach Beaty Rybotyckiej, Grzegorza Turnaua.

 

Co decyduje, że konkretny tekst dawał Leszek Aleksander Moczulski temu, a nie innemu kompozytorowi?

 

Teraz, post factum, mogę to uporządkować, wtedy działo się to intuicyjne, to była kwestia empatii, wejść w czyjś świat tak, by nasze drogi się przecięły. Tę zasadę stosuję do dzisiaj, to musi być spotkanie dusz… wyjaśnia autor tego zbioru.Trzeba trochę kaw wypić wspólnie, by zawiązała się artystyczna przyjaźń. Bez tego nie ma współpracy…

 

W 1968 roku tłumaczył: Usiłuję spojrzeć na piosenkę z pozycji (…) literata. (…) Piosenka ma jak gdyby własną poetykę. Jej tekst ma być poetycki, a jednocześnie musi być przecież komunikatywny, musi «przylegać» do nastroju melodii.

 

I tak dochodzimy do dociekań o granice między poezją a tekstem piosenki. Co rozstrzyga, że jakiś tekst jest już wierszem?

 

„Z czasem coraz mniej mam jasności w tej sprawie” – mówił mi w 2007 roku poeta. Teraz, sześć lat później, dodaje: „Wiersz i piosenka to dla mnie dwa ogrody wspólnie pielęgnowane. Nieraz są osobne, ale też, może z biegiem lat, przenikają się”.

 

Fakt, nieraz przekornie wysyłał pismom literackim teksty piosenek jako wiersze, po czym widział je wydrukowane. W tomie 70 widoków w drodze do Wenecji, z roku 1991, umieścił i Cała jesteś w skowronkach, i Korowód. Była to już wszak klasyka. Do innej antologii wybrano z kolei Na szarość naszych nocy.

 

Leszek Aleksander Moczulski wciąż pisze piosenki. Ukazały się na płycie Skaldów, tym razem z muzyką Jacka Zielińskiego – Oddychać i kochać, do innych muzykę skomponował Andrzej Zarycki.

 

Wiele wierszowanych tekstów nie ma wciąż muzyki. Trzydzieści z nich, z ostatniego okresu, zamyka ten wybór. Kompozytorom dają okazję, by je dopełnili, by – gdy sięgną po nie wykonawcy – stanowiły dzieła kompletne.

 

Może odnajdą w nich szansę dla siebie młodsi. Wszak ich autor, dziś 75-letni, co to niegdyś był „bigbitowcem”, już doświadczył spotkań z młodszymi, choćby Brathankami, którzy sięgnęli po przeboje Skaldów.

 

Uniwersalny charakter twórczości Leszka Aleksandra Moczulskiego oddaje również piosenka Ta wędrówka nasza, wykonywana obecnie w finale Wyzwolenia Wyspiańskiego, zrealizowanego w Teatrze STU przez Krzysztofa Jasińskiego. I tak poeta powraca do STU kolejny raz – bo był jeszcze Ikar, wpleciony w musical Szalona lokomotywa. I raz jeszcze przekonuje, jak intensywnie potrafi być obecny w naszym życiu – to przemawiając z kart poetyckich tomów, to ze sceny (sam w początkach lat 70. uprawiał z lubością Teatr Jednego Autora, jak nazwał te spotkania z publicznością Tadeusz Nyczek), to z płyty czy estrady; to niezmiennie nośna forma przekazu liryki.

 

A teraz będzie okazja, by z tymi tekstami, pozbawionymi nut, obcować intymnie. Podczas lektury. I wtedy być może, na swój osobisty użytek, nie bacząc na polonistyczne definicje i dysputy, odnajdziemy w tych piosenkach najczystszą lirykę. I przekonamy się, że te „dwa ogrody wspólnie pielęgnowane” nierzadko się przenikają.

 

Wiele z publikowanych w tym wyborze piosenek – wyraźmy raz jeszcze zdziwienie, że pierwszym – zachowaliśmy w sercu już dawno. Teraz możemy się w nie wmyślić, zatrzymać nad wybranymi fragmentami. Możemy – na co pozwala niemal chronologiczny układ piosenek – zobaczyć, jak niektóre motywy powracają, jak ewoluują.

 

Jest w tych piosenkach – wszak rozpiętych pomiędzy pięcioma bez mała dekadami – niezmienna pogoda ducha, radość, wiara w słowa najpierwsze i najprostsze, jak „chleb, woda i sól”, o czym śpiewali aktorzy w Exodusie, jak miłość, o której Moczulski pisze wciąż z młodzieńczym zachwytem, z wiarą w jej wszechpotężną moc. „Bo miłość, bo miłość to wytrwać” – zauważa w jednej z nowych piosenek. Sam zaznał piękna wytrwania, zatem wierzmy poecie, co już dawno napominał: „Nie leczcie się z serca, nie leczcie się z głosu…”.

 

Ten zbiór pomoże nam w tym na pewno.

Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką”

Program

8 V, godz.12.00

Uroczystość wręczenia Honorowej, Złotej i Zielonej Gruszki – nagród dla najlepszych dziennikarzy przyznawanych corocznie przez Kapitułę Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Nagrody wręczą: Prezydent Miasta prof. Jacek Majchrowski i Prezes SDRP, v-ce przewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

9 V, godz.17.30

Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.

Koncert w wykonaniu zespołu “Promyki Krakowa” pod dyrekcją Romy Krzemień.

Prowadzenie: dr Anna Stengl.

11 V, godz.18.00

Salon Literacki Biblioteki Kraków. Dagmara Dworak „Kromka chleba”.

16 V, godz. 18.00

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Związki Pomiędzy Kulturą Południa a Północy ( Schubert-Chopin-Grieg) wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze

Beata Dunin-Wąsowicz – pieśni do słów Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i Szymon Musioł – fortepian.

18 V, godz.18.00

Forum Księgarzy Krakowskich. Spotkanie w Salonie Literackim Biblioteki Kraków.

19 V, godz.18.00

Promocja książki Jerzego Skrobota „ Rozmowa z Absolutem. Życie i twórczość Czesława Rzepińskiego”.

22 V, godz.18.00

Spotkanie z Krystyną Kurczab- Redlich, autorką książki „Wowa, Wołodia Władimir. Tajemnice Rosji Putina”

23 V, godz. 18.00

WYDAWNICTWO SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na wiosenną biesiadę poetycką pt. „Majówka z kiścią bzu w tle”. W programie: recytacja wierszy o wiośnie i liryki miłosnej:

Renata Batko, Katarzyna Bułat, Joanna Babiarz, Marzena Dąbrowa-Szatko,

Małgorzata Hrycaj, Adriana Jarosz, Krystyna Alicja Jezierska, Małgorzata Kulisiewicz, Paweł Kuzora, Joanna Krzyżańska, Leszek Lisiecki, Daniel Lizoń, Agata Litwin,K ,Małgorzata Pfisterer, Anna Pituch-Noworolska, Apolonia Ptak, Joanna Rzodkiewicz, Eliza Segiet, Joanna Słodyczka, Grzegorz Skórka, Jolanta Stelmasiak, Jakub Szatko, Janusz Szot, Andrzej Krzysztof Torbus oraz zaproszeni Gościew czasie biesiady zostaną odczytane przez Przyjaciół wiersze: Anny Kajtochowej, Wiesława Jarosza, Ryszarda Rodzika i Jerzego Tawłowicza. Oprawa muzyczna: Barbara Leśniak – wokal i fortepian, Anna Stanisławska – wokal i flet, Eryk Jaworski – gitara klasyczna, Łukasz Pawlikowski – wiolonczela, prowadzenie – Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

24 V, godz.18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Prezentacja zdjęć i komentarz: Marek Lasyk

Prowadzenie: red. Andrzej Stawiarski.

25 V, godz.18.00

Salon Literacki Biblioteki Kraków. Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją wokół książki „Termopile Polskie” .

26 V, godz.18.00

WYDAWNICTWO SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na promocję najnowszej książki poetyckiej Jolanty Stelmasiak pt. „To moje żaby”. Recytacja:

Jolanta Stelmasiak i Joanna Babiarz, oprawa muzyczna: Joanna Babiarz – skrzypce i wokal

Janusz Szot – gitara i wokal; słowo krytyczne i prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

29 V, godz.18.00

„Kolekcjoner widnokręgów” – wieczór autorski Pawła Kuzory. Poezja Autora wybrzmi w akompaniamencie muzycznej oprawy harfistki Kai Cyganek.

30 V, godz. 18.00

Stowarzyszenie Twórcze POLART i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

zapraszają na promocję książki poetyckiej Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej PUSTE OBŁOKI i płyty zespołu: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – gitara klasyczna, lutnia, Paulina Tkaczyk – klawesyn „SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH” w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Związki Pomiędzy Kulturą Południa a Północy ( Schubert-Chopin-Grieg) wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze pod patronatem Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego.

SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH”.

Program płyty obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej
i włoskiej. Obejmuje on „perełki repertuarowe” – niejednokrotnie nieznane i rzadko wykonywane utwory, odnalezione przez zespół w europejskich bibliotekach i muzeach.

PAULINA TKACZYK

doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem).

MAŁGORZATA WŁODARCZYK

absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie gitary dra hab. Michała Nagy’a. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w tej samej klasie. Studiowała także grę na lutni u Jerzego Żaka. Obecnie doktorantka dr hab. Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w dyscyplinie instrumentalistyka. Monachium w klasie klawesynu prof. Christine Schornsheim uzyskując Dyplom Koncertowy.

KATARZYNA PUCH

absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą biorąc udział m.in. w XI, XIV, XV Festivalu de Musique Baroque d’Auvergne (Francja).

Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką” mieści się na pierwszym piętrze XIV-wiecznej kamienicy u splotu ulic Szczepańskiej, Sławkowskiej i Rynku Głównego.

Budynek ma kilkuwiekową historię z całym szeregiem nazwisk właścicieli, których działalność zostawiła ślad w dziejach miasta Krakowa. Jeden z nich, Andrzej Żydowski, zlecił wykonanie sztukaterii w dwóch pomieszczeniach pierwszego piętra włoskiemu rzeźbiarzowi Baltazarowi Fontanie – autorowi dekoracji stiukowych i rzeźb figuralnych w kościele św. Anny.

Pod koniec XIX wieku na pierwszym piętrze kamienicy zaczęła działać kawiarnia, skupiająca krakowskie środowisko artystyczno- literackie. Spotykali się tu m.in. Tadeusz Boy – Żeleński, Włodzimierz Tetmajer czy Lucjan Rydel. Kawiarnia Sauera była także pierwszym lokalem publicznym w Krakowie, gdzie w wyłączonej sali mogły przebywać kobiety. W 1927 roku w miejscu kawiarni powstała restauracja “Ziemiańska”, która w 1939 r. została nazwana “Pod Złotą Gruszką”.

W historii Klubu Dziennikarzy “Pod Gruszką”, który przez długi okres stanowił centrum życia towarzyskiego i kulturalnego miały miejsce liczne wydarzenia z udziałem znakomitych pisarzy, poetów, muzyków, malarzy. Zarządzający “Gruszką” Adam Domaszowski, a także wieloletnia kierowniczka Klubu, Lidia Żukowska, organizowali spotkania z ludźmi estrady, koncerty, wernisaże. Na kartach ksiąg pamiątkowych Klubu pojawiają się nazwiska między innymi Kaliny Jędrusik, Kazimierza Rudzkiego, Bogumiła Kobieli, Gustawa Holoubka i Haliny Czerny - Stefańskiej.

Obecnie, od 2010 roku, Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką” działa w strukturach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Grażyny Potoczek. Do dobrych tradycji Klubu, gdzie nadal mają siedzibę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, należą cykliczne imprezy środowisk dziennikarskich i literackich. Najpopularniejsze z nich to „”Niezatarte autografy” Krakowskiego Oddziału ZLP oraz spotkania Krakowskiej Witryny Fotograficznej. Do kalendarza imprez, organizowanych w pięknej Sali Fontany, na stałe weszły promocje nowości wydawniczych, spotkania autorskie, jubileusze twórcze, wieczory literackie i koncerty.

 

Mężczyzna na niepogodę

Podaj dalej! Powszechny Spis Muzyków Małopolski

Stworzenie powszechnego Spisu Muzyków Małopolski to cel akcji ogłoszonej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

“Każdy organizator imprezy, wesela, eventu, święta dzielnicy lub hucznych imienin wie, że muzyka jest najważniejsza. Dobranie odpowiedniego zespołu do uroczystości, spotkania towarzyskiego jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Renomowane biura promocji maja swoje stajnie muzycznych „pewniaków” znanych z radia lub telewizji. Lokalne domy kultury, rady dzielnic lub galerie nie dysponują odpowiednim budżetem, aby zapraszać gwiazdy. Najczęściej nie mają również rozeznania, kto i co może u nich zagrać lub zaśpiewać. Jest wiele dobrych zespołów muzycznych, które występują jedynie w miejscowych remizach, pubach bądź w kręgu znajomych. Pora to zmienić!” – uważają organizatorzy akcji.

Inicjatorzy chcą aby w Powszechnym Spis Muzyków Małopolski – Podaj dalej! zamieszczone zostały dane wszystkich działających na terenie małopolski muzyków, zespołów, chórów lub innych formacji muzycznych, które posiadają swoją oficjalną stronę w internecie. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić to zamieszczenie w ramach wzajemności linku z logo Biblioteki Polskiej Piosenki na oficjalnej stronie zespołu.

Aby znaleźć się w spisie należy na adres: podajdalej@bibliotekapiosenki.pl przesłać krótką informację o rodzaju wykonywanej muzyki, nazwie zespołu, miejscowości, z której pochodzi oraz linku do swojej strony internetowej (na której powinno znaleźć się logo Biblioteki Polskiej Piosenki z przekierowaniem na www.bibliotekapiosenki.pl

źródło: Biblioteka Polskiej Piosenki

Bez Murów – piosenki Jacka Kaczmarskiego i nie tylko…

Koncert
Bez Murów – piosenki Jacka Kaczmarskiego i nie tylko…

KONCERT Adam i Patka

W programie utwory Jaromira Nohavicy, Karela Kryla, Jacka Kaczmrskiego i innych…
Wystąpią:
Patrycja Polek i Adam Leszkiewicz

Bilety: 15 zł (ulgowe), 20 zł (normalne)