Amerykański wizjoner: Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego

Wystawa zorganizowana przy współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce, a żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Wybrane fotografie w widoczny sposób ukazują dramatyczny życiorys Kennedy’ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i roli wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Zdjęcia pochodzące z Biblioteki Kennedy’ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych bezsprzecznie dowodzą osobistej charyzmy i politycznych osiągnięć Johna Kennedy’ego.

Wystawa jest oparta na książce „JFK: A Vision for America” [JFK: Wizja dla Ameryki] i została zorganizowana przez Lawrence’a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy’ego Smitha i Getty Images.

 

WERNISAŻ: 19 LIPCA (ŚRODA) O GODZ. 18.00

WYSTAWA CZYNNA DO 31 SIERPNIA 2017
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

 

Zapisz

Otto Jirka, Magiczna planeta

Wystawa Otto Jirka Magiczna planeta (KOUZELNÁ PLANETA) składa się z 12 fotografii z Islandii, 7 w rejonie Bajkału, 5 fotografii z Toskanii i 2 zdjęć z Moraw Południowych. Dla każdego obszaru autor starał się uchwycić niepowtarzalny krajobraz.

Otto Jirka (ur. 1968) – swoją przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 12 lat. Poważnie fotografią zajmuje się od 2009 roku. W 2011 roku zaczął brać udział w konkursach międzynarodowych. W 2015 roku otrzymał nagrodę Słowackiego Stowarzyszenia Fotografików. Obecnie bierze udział w międzynarodowych konkursach w ramach FIAP. Fotografia daje autorowi możliwość spojrzenia na świat z innej pespektywy, uchwycenia go i jednocześnie dzielenia się nim z innymi. Wśród wzorów autora znajdują się światowej sławy fotografowie Lubomír Schmida i Rostislav Stach.

WERNISAŻ: 28 CZERWCA (ŚRODA) O GODZ. 17.00

WYSTAWA CZYNNA DO 16 LIPCA 2017
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

Zapisz

Pięć stron świata, Wydział Sztuki w Mieście

Prezentacja 5 grafik wybranych autorów z pracowni grafiki warsztatowej Wydziału Sztuki (linoryt, wklęsłodruk, sitodruk, litografia) wraz z dokumentacją procesu ich powstawania oraz genezy, eksplikacją autorską, tekstem –esejem wzbogacającym przekaz ideowy i artystyczny.

Każda grafika jawi się jako odrębny „świat”/„strona świata” ze swoim obszarem działań, historią, emocjami, osobistymi inspiracjami, decyzjami, trudem twórczym. Rodzi się w brudzie i trudzie, oczyszcza, przekształca, sterylizuje, nabiera rangi, sublimuje aż do efektu finalnego. Dla twórcy proces pracy nad własnym dziełem jest przeżyciem wyjątkowym. Ujawniony, dopełnia obraz dzieła graficznego, odsłania dramaturgię twórczych zdarzeń.

Koordynator: prof. J. Zaborski

 

 

WERNISAŻ: 9 CZERWCA (PIĄTEK) 2017, GODZ. 16.15

WYSTAWA CZYNNA DO 16 CZERWCA 2017
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

Wystawa Michała Sośnickiego Góry, moje góry

Wystawa czynna od 26 maja do 2 czerwca. Wernisaż: 2 czerwca godz. 19.00.

Michał Sośnicki – fotografią zajmuje się od 2008 roku, a zawodowo od 2015 roku. Absolwent kursu Fotografii Artystycznej Zbigniewa Pozarzyckiego, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Tematem przewodnim jego prac są: krajobraz, pejzaż, architektura – głównie drewniana, przydrożne kapliczki oraz krzyże. Współpracował m.in.: z National Geographic Polska, Magazynem Turystyki Górskiej „npm”, Wydawnictwem Kartograficznym Compass, Finisz Studio w Krakowie.

Fotografie Autora nagradzane były w konkursach fotograficznych, m.in.: National Geographic Polska – Nasze Karpaty 2014 – wyróżnienie oraz Najpiękniejsza Góra Świata 6/2014 – fotografia znalazła się wśród 30 finałowych prac.

Wystawa otwarta: 26.05 (piątek): 17.00–21.00; 27.05 (sobota): 13.00–16.00; 29.05.–2.05: 11.00–18.00.

Wystawa jest częścią Krakow Photo Fringe. Krakow Photo Fringe jest organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych.

Wernisaż wystawy Vivien Nowotsch Malarstwo grafika

Na wystawie prezentowane są obrazy akrylowe, pastele, jak również cykl litografii.

Autorka w swoich pracach wykorzystuje motyw obfitości oraz pustki – dwóch przeciwstawnych pojęć, które wzajemnie się uzupełniają. Człowiek może czerpać z obfitości, wykorzystując ją do stworzenia czegoś nowego. Może również zostać przez nią przytłoczony i poddać się jej. Pustka natomiast, będąca przeciwieństwem bogactwa, jest ważna dla zachowania równowagi. Dla Vivien Nowotsch pustka (nie zaś bodźce zewnętrzne czy otoczenie) stanowi niejednokrotnie główną inspirację do stworzenia obrazu. Interakcja przeciwieństw, jako źródło inspiracji i część procesu twórczego, stanowi ważną część pracy autorki.

W swoim malarstwie artystka poszukuje otwartej i szerokiej przestrzeni, którą wyróżnia za pomocą kolorowych przestrzeni i skali barw. W litografii natomiast uwaga zostaje skupiona bardziej na realizacji graficznej. Zarówno w malarstwie, jak i w litografii, artystka łączy ze sobą elementy malarskie i graficzne poprzez jednoczesne wykorzystanie farby akrylowej i pasteli, a także tuszu i kredy.

Poprzez swoje dzieła autorka wyraża siebie, swoje odczucia i myśli. Zawartość jest dla niej środkiem do osiągnięcia celu i zajmuje obok kompozycji obrazu drugą najważniejszą rolę. Vivien Nowotsch zaprasza widza do nieskrępowanej interpretacji swoich dzieł i odkrywania w nich nowych, nieznanych nawet autorce, treści i znaczeń.

 

 

Vivien Nowotsch (ur. 1990, Karl-Marx-Stadt) – w latach 2009–2015 studia w szkole plastycznej w Dreźnie  u prof. Elke Hopfe, prof. Hans Peter Adamski, prof. Rebecca Michaelis, prof. Christian Macketanz. Od  2015 studium pedagogiczne w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie u prof. Christian Macketanz. Brała udział w licznych wystawach m. in. w Dreźnie, w Chemnitz, w Londynie.

 

WERNISAŻ: 9 MAJA 2017 O GODZ. 18.00

WYSTAWA CZYNNA DO 25 MAJA 2017
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

ANDRZEJ STEFANIUK, PORTRETY RZEŹB BRONISŁAWA CHROMEGO

Geneza tej nietypowej ekspozycji sięga początku lat dwutysięcznych, kiedy osobiście poznałem znakomitego artystę Bronisława Chromego i zetknąłem się z jego twórczością rzeźbiarską. Równocześnie rosło we mnie przekonanie, że rzeźby są dziełami stricte przestrzennymi, wymagającymi subiektywnego sposobu ich eksponowania. W związku z tym podjąłem próbę indywidualnego portretowania rzeźb Bronisława Chromego oraz ich kolekcjonowania. W ciągu wielu lat moich kontaktów z wystawami Bolesława Chromego zgromadziłem wiele indywidualnych portretów jego rzeźb, które prezentuję Państwu na tej wystawie.

Andrzej Stefaniuk

 

Andrzej Stefaniuk – rodowity krakowianin, wychowanek Politechniki Krakowskiej, przed kilkunastu laty uległ ciężkiemu wypadkowi, który pozbawił go pełnej sprawności. Spowodowało to konieczność podjęcia nowego stylu życia, w którym najistotniejszym momentem okazało się odkrycie zamiłowania do fotografii. Autor z wielką pasją podjął działalność na polu artystycznym, czego wynikiem było zorganizowanie od 1999 roku około trzydziestu wystaw indywidualnych w galeriach Krakowa, w Galerii Romanówka, czy Muzeum Nikifora w Krynicy. Początkowo wiodącym tematem twórczości było nieznane piękno Krakowa, Lwowa i Pragi, potem intrygujące dla autora stało się także portretowanie rzeźb znanych artystów. Istotnym wydarzeniem w działalności fotograficznej było zrealizowanie w 2003 roku wystawy z okazji 200-lecia Cmentarza Rakowickiego i Cmentarza Żydowskiego w Krakowie, oraz zaprezentowanie w Przemyślu w 2006 roku wystawy Urok i piękno Przemyśla pod patronatem władz miasta i Stowarzyszenia Miasta Przemyśla.

Bronisław Chromy – rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki i duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale. W marcu 2009 roku prof. Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zdobył też wiele nagród w konkursach na projekty pomników.

 

WERNISAŻ: 5 KWIETNIA 2017 O GODZ. 18.00

WYSTAWA CZYNNA DO 28 KWIETNIA 2017
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

LUCJAN ORZECH, KOKORNAKOWY BLUES 2017

Kokornakowy blues – to symboliczna nazwa motywów zielnikowych, pośród których dominuje  kokornak. W letnie upalne dni jego gigantyczne liście tworzą gęstą powłokę altany, jakby chłodnej jaskini, w której można się schronić przed promieniami słonecznymi. Kokornak tworzy swoje formy biologiczne z rozmachem, który inspiruje do ekspresyjnych i szkicowych, niewyspekulowanych działań  malarskich.

Szkic jest gestem bezpośrednim, wyprzedzającym chłodną kalkulację. Niczego nie definiuje i nie zamyka, afirmuje przypadek, otwiera nieograniczone perspektywy wyobraźni i inwencji. Szkic jest pięknym złudzeniem tworzenia ciągle nowych bytów subtelnych, jak to określał Jerzy Nowosielski.

Witamy radośnie to, co pobudza naszą wyobraźnię i inwencję. Wybieramy ten jedyny z chaosu przypadków i poddajemy się jego działaniu popychającemu do wydobycia ze zwyczajnych form jakiegoś elementu lirycznego i wyjścia poza granice realizmu.

Motywy przypadkowe dają poczucie pewnej świeżości, pobudzają inwencję do refleksji i twórczego działania. Skłaniają do nieograniczonego doboru środków wyrazu i form, które mają na celu podzielenie się jakąś fascynacją płynącą z obserwacji natury.  Pewna powtarzalność podziałów kompozycyjnych i rytmicznych podobnie jak blues-owe ostinato porządkuje wszystkie te elementy i wyznacza obszar kompozycji.

Szkicowość i improwizacja w doborze środków warsztatowych umożliwia odnajdywanie nierzadko zaskakujących rozwiązań, które  mogą prowadzić do osiągnięcia owego uwodzicielskiego złudzenia przemiany rzeczywistości, przekraczania granic racjonalizmu i wchodzenia  w aurę określonej poetyki malarskiej. Szukamy w sztuce śladów owej wibracji ducha i drżenia dłoni prowadzącej narzędzie. Pociąga nas błądzenie po omacku w drodze do ostatecznej formy, która zamknie w sobie pierwsze wrażenie i wzruszenie.

Lucjan Orzech

 

 

Lucjan Orzech – ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1976 roku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju, a także w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i Kanadzie, miedzy innymi w ramach projektu: Jeunes Artistes Polonais w Amay-Jehay (Belgia), Villecroze (Francja) i w Düsseldorfie (Niemcy). Zrealizował polichromie we wnętrzach sakralnych, miedzy innymi: w kościele św. Pawła w Bochni, w Radzięcinie na Zamojszczyźnie, w Łętowicach koło Wojnicza i w Trzebownisku koło Rzeszowa, a także w kościele w Reichenbrunn koło St. Ingbert w Niemczech. Jest także autorem witraży między innymi do kaplicy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Prace autora znajdują się w zbiorach Urzędu Miasta Krakowa, Nowohuckiego Centrum Kultury, Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, Domu Pomocy Społecznej nr 25 w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Tarnowa, Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, jak również w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech i USA.

 

 

WERNISAŻ: 11 STYCZNIA O GODZ. 18.00

WYSTAWA CZYNNA DO 3 LUTEGO
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL