Cinematerapia: People’s Park

kino mikro / czwartek / godz. 18

 

„People’s Park” (reż. J.P. Sniadecki i Libbie D. Cohn)

film + dyskusja

 

Audio-wizualny pejzaż parku w chińskiej metropolii Chengdu sfilmowany w zaledwie jednym (!) ujęciu.

 

Jedno ujęcie – jeden film. “People’s Park” to audio-wizualne arcydzieło z Sensory Ethnography Lab na uniwersytecie w Harvardzie. Libbie D. Cohn i John Paula Sniadecki serwują widzom spacer przez park w chińskiej metropolii Chengdu.. Twórcy filmu, zafascynowani pejzażem tego miejsca podejmują się karkołomnego zadania sfilmowania go w czasie rzeczywistym, w jednym ujęciu. Jedno z nich siada z kamerą na wózku, drugie ten wózek pcha. Filmują w ten sposób przeszło dwadzieścia przejazdów by wybrać jeden, który ich zdaniem oddaje charakter miejsca najpełniej. Niesamowity dokument, przede wszystkim jednak za sprawą sfilmowanej przestrzeni, której ogrom i intensywność objawiają nam nie tyle same obrazy, ale również, a może zwłaszcza wszechobecne dźwiękowe “tło”. Potańcówki, karaoke, aerobik, muzyka z taśm czy grana na żywo. Dzieło Libbie D. Cohn i J.P. Sniadeckiego przenosi widza na ponad godzinę w inny świat, który pochłania do cna.

 

https://www.facebook.com/events/314818978952224/

https://vimeo.com/64236096

https://peoplesparkfilm.wordpress.com/

https://sel.fas.harvard.edu/

 

bilety 10 zł

 

muzykoterapia / cinematerapia

 

muzykoterapia i Stowarzyszenie Fragile już trzeci rok z rzędu zapraszają na organizowany wspólnie cykl wydarzeń traktujący o muzyce, sztuce dźwiękowej, czy – jak w tym roku – roli dźwięku w kinematografii. Po serii koncertów i eksperymentów z ciszą sprzed dwóch lat, wykładach i prezentacjach dotyczących pejzażu dźwiękowego z roku ubiegłego, tym razem dźwięk będzie jedynie punktem wyjścia dla opowiadanych historii, opowiadanych tym razem poprzez obraz. Przed nami pięć wieczorów filmowych, a każdy z nich w inny sposób rozwija koncepcję całego cyklu. Niezmniennie, jak co roku, po spotkaniach odbywać się będą dyskusje, co cieszy tym bardziej, że większość z nich odbędzie się z udziałem samych twórców.

 

Naszą serię rozpoczynamy 11 października w Krakowskim Forum Kultury seansem kultowego “Step Across The Border”. O tym improwizowanym dokumencie, jednym ze stu najlepszych filmów w historii kina wg krytyków Cahiers du cinéma, podyskutujemy po projekcji z samym reżyserem Nicolasem Humbertem. To arcydzieło wypada obejrzeć choć raz w roku.

 

Dzień później, 12 października w Kinie Mikro odbędzie się premierowy w polskich kinach pokaz najnowszego filmu twórcy ”Step Across The Border”, obraz zatytułowany “Wild Plants”, o którym będziemy mogli porozmawiać również z Simone Fürbringer odpowiedzialną za montaż. “Wild Plants” to podróż śladami utopistów, poszukiwania poezji w ogrodniczej partyzantce, pytania o relację człowieka i natury w czasach powszechnej urbanizacji, poruszający portret grupy idealistów.

 

W kolejnych odsłonach zobaczymy „People’s Park” (reż. J.P. Sniadecki i Libbie D. Cohn) czyli audio-wizualny pejzaż parku w chińskiej metropolii Chengdu sfilmowany w zaledwie jednym (!) ujęciu (9 listopada, Kino Mikro), niezwykle wyrafinowane przedstawienia miejskich pejzaży za sprawą pochodzącej ze Szwajcarii Laurence Bonvin, wykładowczyni fotografii na Uniwersytecie Sztuki i Dizajnu w Lozanie (4 grudnia, Kino Mikro) oraz „I don’t make music” – film bez obrazu, muzyka bez dźwięku, czysta poezja za sprawą Rinusa Van Alebeeka i Marcina Barskiego (1 grudnia, KFK Kraków). Tak,tak, „Step Across the Border” nie przypadkowo otwiera naszą serię. Bądźcie z nami podczas tych pięciu wieczorów. Zapraszamy serdecznie!

 

11.10.17

“Step Across The Border” reż. Nicolas Humbert, Werner Penzel

https://www.facebook.com/events/785440791629875/

 

12.10.17

“Wild Plants” reż. Nicolas Humbert

https://www.facebook.com/events/1758931824398895/

 

09.11.17

“People’s Park” reż. J.P. Sniadecki & Libbie D. Cohn

https://www.facebook.com/events/314818978952224/

 

01.12.17

“I don’t make music” Rinus Van Alebeek, Marcin Barski

https://www.facebook.com/events/112595426002841/

 

04.12.17

Filmy Laurence Bonvin

https://www.facebook.com/events/229237540913786/

 

___

 

Cena biletów na filmy w kinie Mikro wynosi 10 zł, na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Filmy wyświetlane będą w oryginalnej wersji językowej bez polskich napisów, lecz większość z nich jest bez dialogów.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków