To się nie zdarza – wystawa Agi Szuścik

Aga Szuścik

“To się nie zdarza” + Dzień z Profilaktyką Raka Szyjki Macicy

Czy to możliwe, że bliska Ci kobieta: mama, siostra, przyjaciółka, żona, koleżanka z pracy, sąsiadka lub Ty sama… właśnie teraz ma raka szyjki macicy? Czy zagrożone są młode kobiety? Czy refundowane przez NFZ raz na trzy lata badanie wystarczy? Kiedy ostatnio Ty i Twoje bliskie robiłyście cytologię? Może uważasz, że w tym wieku, gdy nic nie boli, a ginekolog nie widzi nic niepokojącego… to się nie zdarza?

Nie tak dawno na Małym Rynku w Krakowie w ramach Cracow Weekend Gallery KRAKERS odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”. W sierpniu Szuścik powraca do galerii z nowym, zupełnie odmiennym, bardzo osobistym i szczerym projektem. „To się nie zdarza” opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło — chorobie, która zmienia życie, stawiając je pod znakiem zapytania. Dwadzieścia fotografii przedstawia wszystko, co w życiu artystki działo się od momentu diagnozy do teraz. To historia jednocześnie uniwersalna, dotycząca każdej kobiety i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć “kobiety” oraz “matki”. Gatunkowo, “To się nie zdarza” stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją. To wizualny, gorzki i trudny zapis okresu przechodzenia raka szyjki macicy. Realizacja projektu ma z założenia, poza typowo artystycznym, dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką.

11 sierpnia, sobota

12:00 Otwarcie wystawy w Sali z Widokiem KFK

12:45 Spotkanie w Sali Teatralnej:

– Opowieść artystki o projekcie, przechodzeniu przez trudne przeżycia za pomocą sztuki oraz o samym przeżywaniu choroby

– Wykład z prezentacją doktora Pawła Gruszeckiego

– Panel dyskusyjny i rozwianie mitów: doktorzy Paweł Gruszecki i Paweł Szymanowski (pierwszy z nich operował dotychczas wyłącznie za granicą, teraz zaczął w Polsce, jego metody są najbardziej nowatorskie w kraju, drugi to prezes Polskiego Związku Uroginekologicznego, ordynator w Szpitalu Św. Rafała i wykładowca na Fryczu-Modrzewskim)

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy. Szczegółowe informacje na stronie festiwalu oraz podczas części wykładowej wernisażu.
DJland8 X Szpitalna 1 X Święta Krowa – Charity Festival
https://www.facebook.com/DJlandfestival/
https://www.facebook.com/DJlandfestival/videos/1969397109783738/

Aga Szuścik — doktorantka Łódzkiej Filmówki, której wystawa doktorska “2081” odbyła się w kwietniu w Krakowskim Forum Kultury, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowczyni w Akademii Fotografii, prowadząca cyklicznie warsztaty w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Artystka wizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka, kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcji obrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe oraz dzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki. Prace Agi Szuścik można było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. na Camerimage w Łodzi, na KinoLABie w warszawskim CSW, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na wystawach “Brzuch Atlasa” czy “Przestrzenie ujawnione” w Łodzi, na festiwalu lAbiRynT we Frankfurcie nad Odrą czy na festiwalu Alla Fiera dell’Est we Włoszech oraz w TVP Kultura. Ostatnio kurowała wystawy Katarzyny Mierzwińskiej “Anamnesis” i Kuby Stępnia “Mana”, a jej artykuł ukazał się w książce “Fotografia i szaleństwo” pod redakcją Tomasza Ferenca. Poza tym, Aga jest organizatorem eventów muzycznych, promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od siedmiu lat organizuje DJland, festiwal charytatywny non-profit, promujący dobrą muzykę i pomagający chorym dzieciom. Kocha zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jest uczulona na jabłka i ludzi myślących, że to aparat robi zdjęcia, a komputer montuje filmy.

www.agaszuscik.com

https://www.facebook.com/agaszuscik