Teatr Kropka Theatre: Spektakl „Odyseja Śląska”

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Juszkiewicz

Obsada: Jolanta Juszkiewicz, Cezary Molenda

Kostiumy: Elżbieta Karaszkiewicz

Bilety: 10 zł normalne, 5 zł ulgowe

Bilety na spektakl dostępne online  TUTAJ

Francja po I wojnie światowej, z powodów zniszczeń i masowego wyludnienia otwiera granice dla legalnej imigracji. Uczestnicy powstań śląskich, strajkujący górnicy, robotnicy i chłopi masowo zostają bezrobotni. Rząd Polski międzywojennej oferuje emigrację zarobkową bez opieki socjalnej.

Od 1944 agitacja wabi i przekonuje do powrotu w charakterze budowniczych nowego ustroju socjalistycznego w Polsce. Co zastają? Chaos, nędzę, strach przed barbarzyństwem Armii Czerwonej, ale też powrotem Niemców, szabrownictwo, samosądy, szykany i ataki od rodaków.

Jolanta Juszkiewicz, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, staże w Indiach, Kanadzie i Norwegii, Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru Eugenio Barby, Odine Teatre w Holstebro, Performance Studies Uniwersytet w Sydney. Edukacja z międzynarodowym doświadczeniem oraz światopoglądem z pozycji emigranta przyczyniła się do rozwoju perspektywy twórczej z poszanowaniem prostoty i minimalizmu. Parokrotna stypendystka Australian Council for Arts, Ministrów Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, Prezydent m.st. Warszawy, Marszałka Pomorskiego, nagradzana międzynarodowo prezentuje repertuar w krajach – Australia, Albania, Armenia, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Emiraty Zjednoczone, Francja, Finlandia, Iran, Izrael, Karelia, Kazachstan, Kosowo, Luksemburg, Macedonia, Malta, Karabach, Niemcy, Osetia, Polska, Rumunia, Rosja, Szkocja, Słowacja, Szwecja, Transylwania, Ukraina, UK.

Cezary Molenda, Aktor, performer, mim, scenograf, współtwórca teatru Terminus a Quo w Nowej Soli, autor adaptacji teatralnych, twórca spektakli ulicznych i monodramów. Uczestnik międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Austrii, Holandii i na Litwie. Wielokrotnie nagradzany za spektakle grupowe. Współpracuje z teatrami w Zielonej Górze.

Elżbieta Karaszkiewicz, kostiumolog i plastyk. Współpracowała w mistrzami teatru m.in Józefem Szajną, (Teatr Studio), Adamem Hanuszkiewiczem (Teatr Nowy), Maciejem Englertem Teatr współczesny Szczecin) czy Krystyną Sienkiewicz. Po raz trzeci pracuje z teatrem Kropka Theatre, wcześniej– Trzęsienie ziemi w Chile wg Heinrich von Kleist, Cunegundis Ducissa Cracoviae spektakl o sw Kindze. Oprócz artysty plastyka jest architektem wnętrz.

Współfinansowano ze środków:  Muzeum Historii Polski program Patriotyzm Jutra,

Instytut Adama Mickiewicza, Konsulat RP w Lyon

 

 

 

Zapisz

Zapisz